Ekonomi

AB, Apple’ı müzik uygulamalarında rekabet kurallarını ihlal etmekle suçluyor

Avrupa Birliği (AB), Apple’ı, kullanıcıların App Store’daki müzik uygulamalarındaki diğer satın alma seçenekleri hakkında bilgilendirilmelerini engellemekle suçladı.

AB Komitesi, Spotify’ın şikayeti üzerine 2 yıl önce başlatılan rekabet soruşturmasında Apple’a yöneltilen suçlamaların kapsamının daraltıldığını ve şirkete yeni suçlamaları içeren resmi itiraz beyanının gönderildiğini duyurdu.

Açıklamada, Komisyon’un önceki suçlamasındaki görüşünün, Apple’ın kendi ödeme teknolojisini müzik uygulaması geliştiricilerine dayattığı ve alternatif abonelik hizmetleri hakkında bilgi verme imkanını kısıtladığı yönünde olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada son suçlamanın, Apple’ın müzik uygulamalarına daha düşük fiyatlarla abonelik seçenekleri hakkında bildirim ve seçim yapılmasını engelleyen sözleşme kısıtlamaları getirmesiyle ilgili olduğu belirtilirken, Apple’ın söz konusu davranışının AB’nin rekabet kurallarını ihlal ettiği belirtildi.

2021’de AB, Apple’ı müzik akışı uygulamalarında hakim konumunu kötüye kullanmakla suçladı.

AB Kurulu, AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin bölünmelerinde rekabeti engelleyici bir durum olup olmadığını denetleme yetkisine sahiptir.

Komisyon, söz konusu soruşturmalarda rekabet konusunda olağan dışı bir durum olup olmadığını değerlendirir.

Rekabete zarar veren durumların tespiti halinde AB Komitesi bu duruma son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları veriyor.

haberkumru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu