Ekonomi

AB, dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirle Ukrayna’yı finanse edecek

Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçileri Çarşamba günü, halen AB bünyesinde dondurulmuş olan Rus merkez bankası varlıklarından elde edilen kârın Ukrayna’ya destek amacıyla tahsis edilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Kararı, 30 Haziran’a kadar AB dönem başkanlığını yürütecek olan Belçika hükümeti açıkladı.

Bakanların onayını bekleyen yasal çerçeve, gelirlerin %90’ının Ukrayna’ya askeri yardım için tahsis edilen ve AB tarafından yönetilen bir fona katkıda bulunacağını belirtiyor. Dört AB diplomatik kaynağının verdiği bilgiye göre geri kalan %10’luk kısım ise Kiev’e diğer kapasitelerde yardımcı olacak.

Karar, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden kısa bir süre sonra Yedi Grup (G7) ülkelerinin Rusya’ya ait yaklaşık 300 milyar dolarlık mali varlığı dondurmasının ardından geldi. O tarihten bu yana AB ve diğer G7 üyeleri arasında bu fonların Ukrayna’ya yardım amacıyla kullanılmasına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

ABD varlıklara tamamen el konulmasını önermiş, ancak Avrupa ülkeleri potansiyel yasal sonuçlar ve Avro’ya yönelik riskler konusunda endişelerini dile getirmiştir. Daha yakın bir zamanda ABD, varlıkların Ukrayna’ya verilecek krediler için teminat olarak kullanılmasını savunmuştur.

Dondurulmuş varlıkların kullanılması önerisine karşılık olarak Rus yetkililer Nisan ayı sonunda ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunmuş ve varlıkların kullanılması halinde kapsamlı bir hukuki mücadele başlatacakları sözünü vermişlerdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın toparlanması ve Rus saldırganlığına karşı savunulması için fonların önemini vurgulayarak, bu fonların tahsisinin Ukrayna ve Avrupa’da güvenliği arttıracağını ileri sürdü.

Avusturya gibi AB içindeki tarafsız ülkeler, Ukrayna’ya ölümcül yardım sağlanmasına karşı duruşları nedeniyle askeri destek için fon tahsisi konusunda çekimser oy kullanmalarına izin veren şartları müzakere ettiler. Avusturya dışişleri bakanlığı bu tutumlarını ve tarafsız statülerine uygun siyasi anlaşmayı teyit etti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

AB, hareketsiz hale getirilen varlıklardan 2027 yılına kadar 15 milyar ila 20 milyar Avro arasında bir gelir elde edileceğini tahmin ederken, bunun yaklaşık 3 milyar Avrosunun sadece bu yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Von der Leyen’e göre 1 milyar dolarlık ilk ödeme Temmuz ayı gibi erken bir tarihte gerçekleşebilir. Bu karlar, varlıklardan elde edilen istisnai faizler nedeniyle birikmiştir.

Belçika merkezli menkul kıymet mutabakat kurumu Euroclear, AB’deki dondurulmuş varlıkların çoğunu yönetiyor. Adının açıklanmasını istemeyen üç kaynağın belirttiğine göre, Ukrayna’nın kullanabileceği fonları arttırmak için Euroclear’ın yönetim ücreti önceki %3’ten %0.3’e düşürülecek. Bir Euroclear sözcüsü bu konuda yorum yapmadı.

Euroclear Bank, 2024 yılının ilk çeyreğinin sonu itibariyle, 159 milyar avrosu Rus varlıklarıyla ilgili olmak üzere toplam 199 milyar avroluk bir bilanço bildirdi. Belçika ayrıca Euroclear’ın Ukrayna’ya tahsis edilen karları üzerinden de vergi alıyor. Belçika 2024 mali yılı için 1.7 milyar avro vergi toplamayı öngörüyor ve bunun önemli bir kısmı Ukrayna’nın askeri ihtiyaçları için ayrılmış durumda.

Euroclear, ilk çeyrekte Rus varlıklarından 1,6 milyar avro faiz elde ettiğini ve bu tutarın yaklaşık 400 milyon avrosunun Belçika için vergi gelirini temsil ettiğini açıkladı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu