Haber

AB, Türkiye ve BM’nin Karadeniz Tahıl Anlaşmasını desteklemeye devam edecek

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Karadeniz Tahıl Anlaşması’nı sürdürmek için “bitmek bilmeyen çabalarını” desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Eski adı Twitter olan Borrell, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, “Rusya gıdayı silah olarak kullanmayı bırakmalı. Rusya’yı Karadeniz Tahıl Anlaşması’na geri dönmeye ikna etmeliyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Aynı zamanda İngiliz The Guardian gazetesinde görüş yazısı yazan Borrell, geçen ay Rusya’nın anlaşmadan çekilmesiyle birlikte toptan buğday ve mısır fiyatlarının ani yükselişine dikkat çekti.

Borell, bu durumda Rusya’nın anlaşmadan çekilmesinin ardından Ukrayna’nın tahıl depolama tesislerini ve liman altyapısını hedef alarak imha etmesinin de etkili olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Dünya arzın kesintiye uğraması ve yüksek fiyatlarla boğuşurken, Rusya şimdi kendi yarattığı bir sorunu çözüyormuş gibi yapıyor ve başta Afrika olmak üzere savunmasız ülkelere ikili tahıl sevkiyatı teklifleriyle yaklaşıyor. silah.”

“Türkiye’yi ve BM’yi desteklemeye devam edeceğiz”

??????Borrell, “BM ve Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Anlaşmasını sürdürmek için yorulmak bilmeyen çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.” ve söyledi:

“Uluslararası toplumu ve tüm ülkeleri küresel gıda güvenliğini desteklemek için kendi yardımlarını artırmaya çağırıyoruz. Tüm ortaklarımızı, Afrika Birliği’nin yaptığı gibi Rusya’yı müzakerelere geri dönmeye ve Ukrayna’nın tarımsal altyapısının amacından vazgeçmeye davet ediyoruz. Tek ses ve netlik ile Rusya.” Anlaşmaya geri dönebiliriz.”

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmayla ilgili olarak 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması aslında sona erdi, durduruldu. İlgili koşullar yerine gelir gelmez Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecektir. Rusya ile ilgili anlaşmanın bir kısmı yerine getirilmedi.” Sözlerini kullandı.

cilimliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu