Ekonomi

Almanya’ya giden gıda satıcılarından lokum gibi şeyler çıkarmak

Fikret Çengel

Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Fuarı ISM 2023; Köln Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. 76 ülkeden yaklaşık 1.774 firmanın katıldığı fuarda milli katılım düzenleyen İHBİR liderliğinde; Türkiye’yi toplam 80 firma temsil etti.

ISM Fuarı; İHBİR Yürütme Konseyi Başkanı Kazım Taycı, şeker, kakao ve unlu mamuller kümelenmesinde dünyanın ilk ve en büyük fuarlarından biri olduğunun altını çizerek; Türkiye’nin 25 yıldır düzenli olarak fuara katıldığını, İHBİR’in ise 15 yıldır milli katılım sistemi ile fuara katıldığını belirten “Fuara birçok sektörden Türkiye pavyonlarına yoğun ilgi var. . Türk firmaları olarak fuarlara hareketlilik katıyoruz” dedi.

Almanya ihracatta ilk 3’te

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında Almanya’nın her zaman ilk 3 ülke arasında yer aldığı bilgisini paylaşan Taycı; İHBİR’in en çok ihracat yaptığı ilk beş ülke arasında Almanya’nın yer aldığını da belirtti.

İstanbul İhracatçı Birlikleri ve İHBİR olarak yaklaşık 180 ülkeye aktif olarak ihracat yaptıklarını belirten Taycı, sözlerini şöyle tamamladı: “İhracat pazar çeşitliliği ve homojen dağılım açısından en iyi birliklerden biri olduğumuzu söyleyebiliriz. ihracat şubat ayına göre Türkiye geneli ortalamasında yaklaşık yüzde 11 arttı.İHBİR’de yüzde 35 artış oldu.

Bugüne kadar katıldığımız fuarlarda hedeflerimize ulaştık. Özellikle Rusya’da düzenlenen Prodexpo Fuarı’ndan sonra bu pazara ihracatımız yüzde 586 arttı. İdare olarak amacımız ihracatın yüzde 20’sini gerçekleştiren KOBİ sınıfı firmalarımızın teşvik ve takviyelerle organizasyona katılımını sağlamaktır.”

Vize ve çok güvenlik sorunu can sıkıcı

Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği’nde vize konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını söyleyen İHBİR Lideri Kazım Taycı, “Günümüzde Almanya veya Avrupa Birliği’ne vize almak geçmişe göre daha zor.

Buradaki en büyük ikinci sorun ise yıllardır tatsız bir davranış olan uçaktan indikten sonra gümrük polisleri tarafından saatlerce bekletilmemiz. Hem vize almada hem de ülkeye girişte yaşanan sorunlar nedeniyle Almanya’da otel ve restoran fiyatları özellikle fuar dönemlerinde normal dönemlere göre çok daha yüksek oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu