Ekonomi

Altının Gram Fiyatı 1986 Lirası Seviyesinde

Güne yükselişle başlayan gram altın, 1986 lira seviyesinden işlem görüyor. Dün altının ons fiyatındaki artışa paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 1,03 artışla 1982 liradan tamamladı.

ÇEYREK VE CUMHURİYET FİYATLARI

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.15 itibarıyla yüzde 0,2 artışla 1986 liraya yükseldi. Aynı prestijdeki çeyrek altın 3 bin 320 liradan, cumhuriyet altını ise 13 bin 530 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı şu anda yüzde 0,1 artışla 2 bin 34 dolar seviyesinde sabitlendi.

ANALİSTİN YORUMU

Analistler, ABD ekonomisinin “yumuşak iniş” yapabileceği beklentisinin emtia fiyatlarını etkilediğini ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklayacağı para politikası kararlarının yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini belirtti.

Fed’in yarın politika faizini sabit tutacağı kesin olsa da ilk faiz indirimine ne zaman başlayacağı konusunda belirsizlikler sürüyor. Buna göre, para piyasalarındaki fiyatlamalara göre bankanın Mart ayında yüzde 50 olasılıkla faiz indirimlerine başlayabileceği öngörülürken, Mart ayında politik faizlerin sabit kalması halinde faiz indirimlerinin kesin olacağı değerlendiriliyor. Mayıs ayındaki toplantıyla başlayacak.

Bu gelişmelerle birlikte tahvil piyasalarında dün alım eğilimi gözlenirken, düşen tahvil faizlerinin de desteklediği altının ons fiyatı 2 bin 33 dolarla son 15 günün en yüksek kapanışına ulaştı. Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise özellikle Euro Bölgesi ve Almanya’daki büyüme ve ABD’deki JOLTS açık iş ilanlarının sayısının artmasıyla birlikte yoğun bilgi gündeminin takip edileceğini kaydetti. Teknik olarak altının ons fiyatı 2 bin 40 ile 2 bin 60 dolar arasında yer alıyor. Seviyelerin direnç konumunda olduğunu, 2 bin 30 ve 2 bin 20 dolar seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu