Ekonomi

Analistler Amazon Hisseleri İçin Daha Fazla Büyüme Öngörüyor

Jefferies ve MoffettNathanson’daki piyasa analistleri, önde gelen çevrimiçi perakendeci Amazon (NASDAQ:AMZN) için değer artışının devam edeceğini öngörürken, her iki şirket de Pazartesi günü yayınladıkları son raporlarda şirket hisselerine ilişkin olumlu değerlendirmelerini teyit etti.

“Şirketin hisselerini satın almak için 61 milyar neden” başlıklı bir raporda analistler, Amazon’un 2024 mali yılı için öngörülen EBIT’inin geçtiğimiz yıl %60 oranında yukarı doğru ayarlandığını ve şirketin hisse fiyatının S&P 500 Endeksi’nin %20’lik artışına kıyasla %64 oranında yükseldiğini yatırımcılara iletti. Şirket yetkilileri, kâr potansiyelinin tamamen gerçekleşmiş gibi görünse de projeksiyonların daha fazla büyüme potansiyeline işaret ettiğini belirtti.

Analistler, “Reklam gelirlerindeki büyüme, müşterilere hizmet vermede artan verimlilik ve Amazon’un kendi ürünleri için artan brüt marjlar, daha yüksek kazanç tahminlerine katkıda bulunan faktörlerdir” dedi. “Şirketin toplam reklam gelirinin 2026 yılına kadar yıllık %20 oranında artmasını bekliyoruz; kendi platformundaki reklamlardan elde edilen gelirde %16’lık bir artış ve ek reklam hizmetlerinden elde edilen gelirde %36’lık bir artış olacak. Yaklaşık %55 kâr marjıyla, reklamlardan elde edilen EBIT’in 2023 mali yılında 26 milyar dolardan 2026 mali yılında 41 milyar dolara yükseleceğini tahmin ediyoruz.”

Amazon için Al tavsiyesini ve 230 dolarlık fiyat hedefini koruyan MoffettNathanson, Amazon’un birincil perakende işinin, kendi ürünlerinin brüt marjlarını düşüren enflasyon ve perakende envanter seviyelerindeki ayarlamalardan etkilendiğini de gözlemledi. Bununla birlikte, bu olumsuz faktörlerin 2024 yılına kadar olumlu etkilere dönüşeceğini ve potansiyel olarak şirketin brüt kârına 2 milyar dolar ekleyeceğini öngörüyorlar.

Benzer şekilde, Jefferies analistleri de Amazon için ek büyüme fırsatları öngörüyor ve Amazon Web Services’in (AWS) hızlanan büyümesini ve beklenenden daha iyi bir faaliyet gelirini, şirketin ilk çeyrek kazanç raporunun ardından hisse performansındaki iyileşmenin temel faktörleri olarak vurguluyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Analistler, “İlk çeyrek için, AWS’deki %15’lik büyümenin şirketin diğer bölümlerindeki daha yavaş büyüme ile dengelenmesi nedeniyle Net Satış büyümesinin %12’ye (%14’ten) yavaşlayacağını tahmin ediyoruz” dedi. “Amazon verimlilik ve kâr maksimizasyonuna odaklanmaya devam ediyor ve şirketin uzun bir marj iyileştirme döneminden faydalanacak şekilde konumlandığına inanıyoruz.”

Analistler Amazon’un hisse fiyatının cazip olduğunu düşünüyor ve şirketin hisseleri için 225 dolar fiyat hedefi ile Al tavsiyesini yineledi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu