Haber

Asgari Ücret Tahminleri: Ara Zam Mehmet Şimşek’i Engelleyebilir

Yıl sonuna yaklaşırken baz fiyat artışı da merakla bekleniyor. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren taban fiyat, komitenin kurulmasının ardından belirlenecek. Uzmanlar, son yıllarda uygulanan baz fiyattaki orta artış formülünün bu yıl gerçekleşmeyeceği konusunda hemfikir.

Asgari fiyat Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkesi ilgilendiren bir konudur.

Özel sektörde maaş artışları asgari fiyatla orantılı olarak artarken, pek çok tüketim kalemi de asgari fiyat artışıyla birlikte artıyor.

CNN Türk canlı yayınına konuk olan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, ekonominin yeni işvereni Mehmet Şimşek nedeniyle son yıllarda uygulanan asgari fiyat ve orta artış formülünün bu yıl geçerli olmayabileceğini belirtti.

Tek seferlik asgari fiyat artışına yönelik hazırlıkların bulunduğunu belirten Kaya, şunları kaydetti; “Yıl sonunda altı aylık enflasyona baktığımızda yüzde 38 – yüzde 40 seviyelerini göreceğiz. Hükümetin açıkladığı refah payını da eklediğimizde 2024 yılında asgari ücret artışının nasıl olacağını kabaca tahmin edebiliyoruz. Tavan ücreti olabilir. “Asgari ücretin 17 bin TL – 18 bin TL civarında olacağını söyleyebiliriz.” sözlerini kullandı.

Uzman Özgür Kaya, “Asgari Fiyat Tespit Komitesi Aralık ayında toplanacak ve Ocak 2024 asgari fiyatını belirleyecek. Asgari fiyata ilişkin vergi konusu gündemde değil, damga ve gelir vergisi kaldırıldı. Hazine ve Maliye yönetimine baktığımızda 2024 yılında asgari fiyatın iki değil bir kez artırılacağını görüyoruz. “Açıklamalar burada” sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu