Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri doğrultusunda 3 ana politika faiz oranını sabit tuttu.

ECB’den yapılan açıklamada, refinansman faiz oranının yüzde 4,50, mevduat faiz oranının yüzde 4, marjinal fonlama faiz oranının ise yüzde 4,75 seviyesinde bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, enflasyonun hâlâ “çok uzun bir süre çok yüksek” kalmasının beklendiği ve Avro Bölgesi’ndeki fiyat baskılarının güçlü kalmaya devam ettiği belirtildi. “Aynı zamanda, güçlü baz etkileri de dahil olmak üzere enflasyon Eylül ayında önemli ölçüde düştü ve enflasyonun altında yatan önlemlerin çoğu gevşemeye devam ediyor.” “Bankanın geçmişteki faiz artışları finansman koşulları üzerinde güçlü bir etki yaratmaya devam ediyor. Bu durum kademeli olarak talebi düşürüyor ve enflasyonun düşmesine yardımcı oluyor.” kelimeler kullanıldı.

Açıklamada ECB’nin orta vadeli yüzde 2 enflasyon hedefine yönelik kararlılığı hatırlatıldı.

Açıklamada bankanın uygun kısıtlama seviyesi ve süresini belirlemede veriye dayalı bir yaklaşım izlemeye devam edeceği belirtildi. “Temel faiz oranlarının yeterince uzun süre muhafaza edilmesi halinde enflasyonun yüzde 2’ye düşürülmesi hedefine önemli katkı sağlayacak düzeyde olduğu düşünülüyor. Gelecekte alınacak kararlar hangi politika faiz oranlarının gerekli olduğuna bağlı olacak.” yeterince kısıtlayıcı bir seviyeye ayarlanmasını sağlayacaktır.” değerlendirme yapıldı.

Açıklamada, ECB’nin Varlık Alım Programında (APP) anapara ödemelerinin yapılmaması nedeniyle portföy büyüklüğünün küçülmeye devam ettiği, Pandemi Acil Varlık Alım Programında (PEPP) ise anapara ödemelerinin en azından devam edeceği belirtildi. 2024 sonuna kadar ama para politikasının hedeflerini bozmamalı. Dikkat edileceği belirtildi.

ARTIŞ SERİLERİ SONA ERDİ

ECB, aldığı son kararla geçen yıl temmuz ayında başlattığı faiz artışlarına 10 toplantının ardından ara verdi.

Banka, geçen yılın temmuz ayında faiz oranını 50’şer baz puan, Eylül ve Ekim aylarında 75’er baz puan, Aralık ayında ise 50’şer baz puan artırmıştı. Bu yıl Ocak ve Mart aylarında 50 baz puan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Eylül aylarında ise 25 baz puan artış kararı almıştı. Faiz oranı toplamda 425 puan artırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu