Ekonomi

Çalışmalar devam ediyor: Yunan adalarında 1 yıllık ‘kapıda vize’ dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis başkanlığında 7 Aralık’ta Yunanistan’ın Selanik kentinde toplanacak Türk-Yunan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) öncesi Atina ve Ankara’daki hazırlıklar hızlandırıldı.

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Dimitirs Keridis’in hafta başında Ankara’da İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile görüşmesinin ardından müzakereleri devam eden bu anlaşma taslağının ana hatları Yunan medyasına sızdırıldı.

Kathimerini gazetesinin haberine göre, ‘Mutabakat Zaptı’ başlıklı anlaşma taslağında, Ege adaları Rodos, Midilli, Sisam, Sakız, Türk vatandaşlarına 1 yıllık ‘kapıda vize’ verilmesi öngörülüyor. Kos, Leros ve Meis. Kovid-19 salgını öncesinde adalarda ‘varışta vize’ uygulaması sadece 15 gün ile sınırlıydı.

AB de aynı modeli uygulayacak mı?

“Adalardaki Türk vatandaşlarına yönelik bu yeni vize olanağı, gelecekte tüm Avrupa’yı kapsayan bir model olacak” diyen Kathimerini, Keridis’in geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu’nun sorumlu üyesi Ylva Johansson ile yaptığı görüşmede anlaşmanın ayrıntılarını ele aldığını kaydetti. iç işleri için.

Kathimerini, mutabakat zaptı taslağının iki noktayı içereceğini ifade ederek, Türk Sahil Güvenlik’ten bir yetkilinin Midilli Adası’nda, Yunanistan Sahil Güvenlik’ten bir yetkilinin de İzmir’de daimi görevde bulunacağını ve şunları kaydetti: Her iki ülke de yasadışı göç konusunda aşırılıkçı açıklamalardan kaçınacaktır.

karesi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu