Haber

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç gündemi değerlendirdi.

CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Özkoç, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nce mahkûm edilmesine ilişkin, “Devletin ve toplumun temeli olan adalet, kesinlikle bir alet haline gelmiştir. , terazi değil, AKP iktidarı altında.” değerlendirmesini yaptı.

Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İmamoğlu ile ilgili kararın hukuka aykırı olduğunu savunarak, “Kararın arkasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bitmeyen kırgınlığının olduğunu” iddia etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rakiplerini bloke ederek iktidarı elinde tutmaya çalıştığını öne süren Özkoç, “Daha önce bunu yapanlar nasıl gittiyse Erdoğan da gidecek” dedi.

AK Parti’nin cevabını sandıkta alacağını ifade eden Özkoç, “Toplumun ve devletin temeli olan adalet, AKP iktidarında kesinlikle bir terazi değil, bir araç haline geldi, kullanılan bir araçtır. siyasi ve ekonomik çıkarlar ve destekçiler için.” sözlerini kullandı.

TBMM Sanayi, Ticaret, Elektrik, Bilişim ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülen “torba kanun” teklifinde limanlara ilişkin düzenlemenin de yer aldığını hatırlatan Özkoç, özelleştirilen limanların sözleşme süresinin herhangi bir belge olmaksızın 49 yıla çıkarılacağını söyledi. sunmak. Daha önce getirilen ancak geri çekilen düzenlemeyle karşılaştıklarını anlatan Özkoç, “AK Parti iktidarından sonra taraftarların limanlarda kalma sürelerinin uzatılmak istendiğini” savundu.

Özkoç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin “kiraya dayalı bir sistem” olduğunu savundu.

“2 yıldır adalet tecelli etmiyor”

6 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara uğradığı iddialarına değinen Özkoç, taciz ve tecavüze uğrayan bu kız çocuğuna halkın sahip çıktığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın durumu “kız çocuğunun erken yaşta evlendirilmesi” olarak değerlendirdiğini belirten Özkoç, çocuğun 20 Kasım 2020’de savcılığa başvurduğunu ve yıllardır adalet beklediğini bildirdi.

Özkoç, “Bu ülkede adalet vicdanı yok mu, iktidar vicdanı yok mu?

Bu olayın bir gazeteci sayesinde ortaya çıktığını vurgulayan Özkoç, o kızın feryadını bir gazetecinin, ardından kadın örgütlerinin ve muhalefetin duyduğunu söyledi.

“10 yıl önce yapmalıydım”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda bütçenin görüşüldüğünü ancak bütün arkadaşlarının Ekrem İmamoğlu’ndan bahsettiğini kaydeden Özkoç, “Ekrem İmamoğlu olayı bir skandaldır. TBMM’de konuşuruz. Türkiye. Bugün Saraçhane’de Millet İttifakı’nın liderleri bu hukuksuzluk ve adaletsizliği haykıracak. Çığlığın büyüyeceğinden ve AKP iktidarını yıkacağından eminim.” dedi.

Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Suriye-Türkiye-Rusya üçlü adım atma” değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Erdoğan’ın menfaati için herkesle görüşeceğini” öne sürdü.

Ülke çıkarları için adım atacaksa 10 yıl önce atması gerektiğini savunan Özkoç, iki yüzlü siyaset yapıldığını ve buna şaşırmadıklarını söyledi.

İmamoğlu ile ilgili karar açıklandığında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya’daki varlığını nasıl değerlendirdiği sorusuna Özkoç şu yanıtı verdi:

“Kılıçdaroğlu, Türkiye’de adaletin tamamen ortadan kalkabileceğini, yasaların bu kadar tüketildiğini, hakimlerin vicdanlarının bu kadar körelebileceğini bilmiyordu. Kılıçdaroğlu böyle bir davanın açılacağını tahmin bile etmemişti ama kesinlikle düşünemezdi de. ceza ihtimali var ama CHP büyük bir aile Kılıçdaroğlu Almanya’da değil dünyanın öbür ucuna gitse CHP ailesinin bir ferdine en ufak bir dokunulduğunda bunun genel başkanı parti saatler içinde gelir, ona sarılır, çabasına devam eder.Biz şova göre,gösteriye göre siyaset yapmıyoruz.Kemal Kılıçdaroğlu bir diplomasi başkanı ve bir devlet adamıdır.Karşısındakine bile saygı duyan bir insandır. Kemal Kılıçdaroğlu, ülkesine güvenmekten ve adaleti bulmaktan asla vazgeçmeyecektir.”

İmamoğlu hakkında kararı veren hakimin bazı AK Partililerle nasıl fotoğraflandığı sorusuna Özkoç, “Karar veren hakim kendisine verilen bir emri yerine getirdi. Biz böyle görüyoruz. Bu siyasi bir karardır, değil. Hukuki bir karar.” o cevapladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu