Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’den Kanada Başbakanı Trudeau’ya tepki

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yu Endonezya’nın Bali Adası’ndaki G20 Zirvesi’nde yaptıkları görüşmenin detaylarını basına sızdırmakla suçladı.

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Endonezya’nın Bali Adası’ndaki G20 Zirvesi’nde bir ortaya geldiği Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya reaksiyon gösterdi. İki önder ortasındaki gerginlik, tepe kapanışında yaptıkları ayaküstü konuşma sırasında kameralara yansıdı. Xi Jinping, Trudeau’yu zirve çerçevesinde gerçekleştirdikleri görüşmeyi basına sızdırmakla suçladı. Çince konuşan ve çevirmen aracılığıyla önceki gün zirvedeki toplantılarının sızdırılmasına tepkisini gösteren Jinping, “Konuştuğumuz her şey basına sızdırıldı ve bu bence uygun değil” dedi. Jinping’in reaksiyonuna karşı Trudeau, “Kanada’da özgür, açık ve samimi diyaloğa inanıyoruz ve sahip olmaya devam edeceğiz. Birlikte yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz, ancak aynı fikirde olmadığımız şeyler de olacak” diyerek karşılık verdi.

Trudeau’nun sözünü kesen Jinping’nin “Önce koşulları konuşalım” sözlerini kullandığı, akabinde mevkidaşının elini sıktıktan sonra iki başkanın farklı istikametlere gittiği görüldü.

Çin ve Kanada ortasındaki gerginlik Huawei yöneticisi Meng Wanzhou’nun Kanada’da tutuklanmasıyla başlamış, Çin’in olaydan 9 gün sonra 2 Kanadalıyı casusluk yaptığı argümanıyla tutuklamasıyla iki ülke ortasındaki tansiyon yükselmişti. – BALİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu