Ekonomi

Çin petrol şirketinde yolsuzluk soruşturması

Devlete ait Çin Ulusal Petrol Şirketi’nin (CNPC) Yönetim Konseyi eski Başkanı Wang Yilin hakkında yolsuzluk şüphesiyle soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Çin Komünist Partisi Merkezi Disiplin Soruşturma Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Wang’ın “parti disiplini ve yasalarını ciddi şekilde ihlal ettiği” şüphesiyle soruşturulduğu belirtildi.

Açıklamada, soruşturmadaki iddialara ilişkin ayrıntılar paylaşılmazken, bu tür soruşturmalarda “parti disiplini ve yasaların ihlali” kelimesi genel olarak yolsuzluk şüphesi veya suçlamasını ifade ediyor.

Kariyerinin 20 yılını Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki petrol işletmelerinde geçiren 68 yaşındaki Vang, CNPC’nin Sincan Petrol Sahası’nın genel müdürüydü.

2015 yılında CNPC Yönetim Kurulu Başkanı ve Komünist Parti Sekreteri olan Vang, 2020 yılında emekli oldu.

Wang’a yönelik soruşturma, petrol endüstrisine yönelik bir dizi yolsuzluk soruşturmasının ardından geldi. En son 2021’de kümenin yan kuruluşu olan PetroChina’nın eski Başkan Yardımcısı Ling Xiao hakkında bir yolsuzluk soruşturması başlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu