Ekonomi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Lavrov ile aynı fikirdeyiz

Çavuşoğlu, Lavrov ile görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında, “Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatının önündeki engellerin kaldırılması konusunda mutabık kaldık” diyerek, Birleşmiş Milletler (BM) ile Rusya’nın da ortak “anlayışa” ulaştığını ifade etti. ” bu konuda.

Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında işgal etmeye başladığı Ukrayna ile bir yılı aşkın süredir savaş halinde. Dünyanın en önemli tahıl ihracatçılarından biri olan Ukrayna, geçtiğimiz yılın ortalarında Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda Rusya ile anlaşmaya vararak bloke ettiği limanlardan tahıl ihracatına yeniden başladı.

Anlaşma 120 gün uzatılırken, sigorta ve hububat ve gübre sevkiyatının önündeki engeller kaldırılmadığı için Rusya nihayet 60 gün daha uzatılmasına izin verdi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunu yineledi.

Çavuşoğlu, bu hafta başında Türkiye, Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde gerçekleştirilen görüşmenin ardından, bugün yapılacak toplantıda dört ülke dışişleri bakanlarının bir araya geleceği toplantı tarihinin 2019’da açıklanacağını bildirdi. Rusya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu