Teknoloji

Elon Musk, tartışmalı Neuralink beyin implantını ilk kez bir insana yerleştirdi

Elon MuskYapılan tüm eleştirilerin gölgesinde ilk insan sinir bağlantısı Kendisine beyin implantı takıldığını duyurdu. Prosedür başarılı görünüyordu ve Musk, bireyin ameliyattan bir gün sonra “iyileştiğini” söyledi.

Beyin-bilgisayar arayüzleri (BCI) oluşturmayı amaçlayan Neuralink, FDA’dan onay aldıktan sonra geçen sonbaharda ilk klinik denemesi için insan hastaları kabul etmeye başladı. O dönemde Neuralink, çalışmaya “servikal omurilik yaralanması veya amyotrofik lateral skleroz (ALS) nedeniyle kuadriplejisi olan” bireylerin katılabileceğini söylemişti. Şirket yaptığı açıklamada, “Çalışmamızın ilk hedefi, insanlara yalnızca düşüncelerini kullanarak bilgisayar imlecini veya klavyesini kontrol etme yeteneği kazandırmaktır” dedi.

  • Elon Musk Nueralink için neden en riskli tekniklerden birini seçiyor?

Musk, prosedür veya denemenin durumu hakkında başka herhangi bir ayrıntı paylaşmadı ve yalnızca “ilk sonuçlar umut verici nöron spike tespitini gösteriyor” dedi. Musk’ın bir gün insanların alternatif gerçeklikleri deneyimlemesine olanak sağlayacağını iddia ettiği cihazını bir insan hastaya başarıyla yerleştirmek, şirket için önemli bir kilometre taşı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu