Haber

Gana, petrolü dolar yerine altınla satın alacak

Batı Afrika ülkesi Gana, döviz artışının yol açtığı enflasyonun önüne geçmek için petrol eserlerini altınla satın alacak.

Gana Devlet Lideri Yardımcısı Mahamudu Bawumia, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, lokal para ünitesi cedinin paha kaybına ve hayat pahalılığına yol açtığı için petrol alımında yeni bir siyaset üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Petrol ithalatçılarının döviz talebinin kendilerini zora soktuğunu lisana getiren Bawumia, dolar yerine altınla petrol takası yapılmasının ödemeler istikrarını kökünden değiştireceğini tabir etti.

Bu kararın Gana’nın bağımsızlığından bu yana aldığı en önemli ekonomi politikası değişimi olduğuna dikkati çeken Bawumia, yeni politikanın 2023’ün birinci çeyreğinin sonunda uygulamaya geçeceğini aktardı.

Sahraaltı Afrika’da bağımsızlığını kazanan ilk ülke olan Gana, Güney Afrika’dan kıtanın en büyük ikinci altın rezervine sahip ülkesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu