Ekonomi

Giresun’da yetiştirilen Çepni koyunları koruma altına alındı

Giresun’da yetiştirilen “Çepni koyunu” cins özelliklerinin korunması amacıyla koruma altına alındı.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması ve Geliştirilmesi Projesi”nin alt projesi olan “Çepni Koyununun Yerinde Muhafaza Projesi” hayata geçirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) hayata geçirildi.” Proje kapsamında Giresun’un Çanakçı, Eynesil, Görele ve Tirebolu ilçelerinde faaliyet gösteren 8 küçük hayvancılık işletmesinde yetiştirilen bin baş damızlık Çepni koyunu koruma altına alındı. Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması ve Geliştirilmesi esasına göre sözleşme imzalanan 8 işletmeye 2023 yılında ihale yapılacak. “2024 yılında 1.000 baş damızlık Çepni koyunu için toplam 240 bin lira destek ödemesi yapılacak, Koyun başına 240 lira dahil.”

Çepni koyununun özellikleri

Çepni koyunu ırkının özellikleri hakkında da bilgi verilen açıklamada, “Çepni koyunu, Karayaka ırkının bir alt çeşidi olarak literatürde ‘Çakrak’ olarak anılsa da Karayaka ırkının da bir alt çeşidi olduğu görülmektedir. Fenotipik olarak Çakrak türünden farklıdır.Karayaka ırkının Karagöz türünden daha iridir.Çepni koyunlarında baş, kulaklar ve bacaklar siyahtır.Erkekler kalın sarmal boynuzlu, dişiler boynuzsuzdur.Baş ve bacaklar çıplaktır. Başı orta uzunlukta ve dar, gövdesi uzun ve dar, bacakları nispeten kısadır. Kuyruğu uzun ve incedir. Çepni koyunları üzerinde yapılan son bilimsel çalışmalarda “Karayaka, Of , Hemşin ve Arkalı koyunu olup bu yönüyle ırk olarak nitelendirilebilecek potansiyele sahiptir.” – GİRESUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu