Ekonomi

Hong Kong ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 2,7 büyüdü

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi ekonomisi, 2022’de bir yıl süren daralmanın ardından yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,7 büyüdü.

Kamu yayın kuruluşu RTHK’nın haberine göre Hong Kong İcra Kurulu Başkanı John Lee Ka-chiu, bugün yapılacak Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde ilk çeyrek büyüme rakamını açıkladı.

Ekonominin ilk çeyrekte geçen yıla göre iyileştiğine dikkat çeken Lee, Ocak-Mart döneminde kentin gayrisafi hasılasının yüzde 2,7 arttığını bildirdi.

Turizmdeki canlanma diğer iş alanlarını da etkiledi.

Lee, ilk çeyrekte kentin ihracatındaki düşüşe rağmen, Çin anakarasındaki hızlı ekonomik toparlanma ve uluslararası uçuşların normale dönmesi ile ikinci çeyrekte daha yüksek ekonomik performans beklediklerini belirtti.

Çin’de 5 gün süren 1 Mayıs tatilinin hafta sonunda 320 bini Çin anakarasından olmak üzere 760 bin turistin şehri ziyaret ettiğine işaret eden Lee, Çinli turist sayısının 2019’da 600 bini bulmasını beklediklerini söyledi. 5 günlük tatilin sonu.

Turizmdeki canlanmanın diğer iş alanlarını da etkileyerek ekonomik kalkınmaya ve istihdamın artmasına yardımcı olacağını hatırlatan Lee, Hong Kong’un “canlı ve çekici bir şehir” imajına katkı sağlayacağına inandığını vurguladı.

2021’in son çeyreğinde yüzde 4,8 büyüdü.

Şehrin gayri safi hasılası 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 3,9, ikinci çeyreğinde yüzde 1,4, üçüncü çeyreğinde yüzde 4,5 ve dördüncü çeyreğinde yüzde 4,5 daraldı.

Hong Kong ekonomisi en son 2021’in son çeyreğinde yüzde 4,8 büyüme kaydetmişti.

Omicron varyantının tetiklediği Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl kentte uygulanan karantina önlemleri ve sınır kısıtlamaları, ekonomik faaliyetlere ve ihracata darbe indirirken, Hong Kong’un dünya ile bağlarını ve Asya’nın finans ve ticaret merkezi konumunu zayıflattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu