Haber

İklim değişikliği ruh sağlığını da olumsuz ekiliyor

Alman ruh sıhhati uzmanlarına nazaran global ısınma ve bunun sonuçları ruh sıhhatini da olumsuz etkiliyor.Alman Psikiyatri, Psikoterapi, Psikosomatik Tıp ve Nöroloji Cemiyeti (DGPPN) iklim değişikliğinin ruh sıhhatini olumsuz etkilediği ihtarını yaptı. Başşehir Berlin’de bir açıklama yapan DGPPN, sağlık sisteminin iklim değişikliğinin ruh sağlığında yarattığı olumsuz sonuçlara hazırlıklı olmadığını, psikiyatrik tedavi olanaklarının artırılması gerektiğini savundu.

DGPPN’nin yaptığı tahlile nazaran yerkürede her bir derecelik ısınma akıl hastalıklarını da yüzde 0,9 oranında artırıyor. Çok sıcaklıklar intiharların artmasına neden oluyor, olağan olmayan hava kaideleri travma sonrası gerilim bozukluğu hadiselerini çoğaltıyor, tıp dünyasında solastalji ya da iklim anksiyetesi üzere yeni sendromlar teşhis ediliyor.

Kişinin etraf şartlarının değişmesi ya da tahrip olması nedeniyle hissettiği acıya solastalji ismi veriliyor.

Kirli hava da intiharları tetikliyor

DGPPN Lideri Andreas Heinz “Artan hava sıcaklıkları, hava kirliliği, seller, kuraklık, fırtınalar ya da yangınlar gibi doğal felaketler aşırı derecede strese neden oluyor” dedi. Berlin Charite Hastanesi Psikiyatri ve Psikoterapi Kliniği’nin direktörlüğünü de yapan Heinz, havadaki partiküllerdeki artışın da intihar sayılarının artmasına neden olduğunu söyledi. Heinz doğal felaketler nedeniyle iş, ev, çevre gibi temel hayat koşulları tahrip olan insanlarda yaygın bir biçimde anksiyete ve depresyon görüldüğüne işaret etti. Buna bir örnek olarak da ABD’de Katrina Kasırgası sonrası New Orleans’ta yaşayan çabucak her üç şahıstan birinde bir travma sonrası gerilim bozukluğu tespit edildiğini tabir etti.

Heinz bayanların, zayıf toplumsal ağlara sahip olanların ve düşük sosyoekonomik statüdeki insanların iklim değişikliğinin tesirlerine daha açık olduğunu da kelamlarına ekledi.

“İklim değişikliği ruh sağlığını tehdit ediyor. Sağlık sistemi ise buna hazırlıklı değil” denilen DGPPN açıklamasında, iklim değişikliği nedeniyle psikiyatrik tedavi imkanlarının da artırılması gerektiği belirtildi. Siyasetçilerden bu niyetle harekete geçmeleri istendi.

dpa, KNA/ EC, TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu