Haber

İran rejiminden başını açıkta bırakan kadınlara tehdit

İran’da başörtüsü zorunluluğuna karşı çıkan kadınların sayısı artarken rejim baskıyı artırıyor. İran Yargı Lideri Gulam Hussein Muhsin Ejei, halka açık yerlerde başı açık görünen kadınların acımasızca soruşturulacağını açıkladı. İran basınında Ejei’nin “Kafasını kırmak değerlerimize düşmanlıktır. Bu tür davranışlarda bulunanlar cezalandırılacaktır” sözleri yer aldı. Cezaya ilişkin ayrıntı vermeyen Ejei, kolluk kuvvetlerinin aşikar suçlar ve kamuya açık yerlerde dini kanunlara aykırı her türlü suiistimalde bulunmaları halinde adli makamlara başvurmak zorunda olduklarını vurguladı.

İran İçişleri Bakanlığı da perşembe günü sert bir açıklama yaparak “bu konuda geri adım atılmayacak veya hoşgörü gösterilmeyecek” diyerek başörtüsünü “İran milletinin medeniyetinin temellerinden biri ve İslam Cumhuriyeti’nin pratik ilkelerinden biri” olarak nitelendirdi.

Baskılara rağmen başını açanların sayısı artıyor

Ahlak polisi tarafından geçen Eylül ayında gözaltına alınan 22 yaşındaki Jina Mahsa Amini’nin ölümünden bu yana rejime tepki olarak toplum içinde saçlarını kazıtan kadınların sayısı arttı. Amini’nin ölümünün ardından ülke geneline yayılan protestolar, güvenlik güçleri tarafından şiddetle bastırıldı. Rejimin hareketlere sert tepkisine rağmen, sosyal medyada alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, çeşitli mağazalarda ve sokaklarda başlarını açan kadınların görüntüleri yayılmaya devam ediyor.

Reuters/SÖ,HT

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu