Haber

İsrail’deki Hahamlar Şifa Hastanesindeki Saldırıda Sorun Olmadığını Söyledi

İsrail’de 43 hahamın Başbakan Binyamin Netanyahu’ya, Hamas üyelerinin abluka altındaki Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde saklanıp sivillere karşı kalkan kullanması halinde buranın vurulmasında bir sakınca olmadığını söylediği belirtildi.

İsrail’in Channel 14 televizyonunun haberine göre, Netanyahu’ya Şifa Hastanesi’ni bombalamanın dini açıdan caiz olduğunu belirten 43 hahamın imzasını taşıyan bir mektup gönderildi.

Haberde, hahamlar tarafından imzalanan ve “Sivillerin arkasına saklanıp onları kalkan olarak kullanmaları halinde onlara saldırmanın önünde dini ve ahlaki bir engel bulunmadığını” belirten bu mesajın ordu birimlerine, Başbakan’a iletildiği kaydedildi. Bakan ve bakanlar.

Mesajda, sivilleri kalkan olarak kullananların kınanması gerektiği belirtilerek, hastanenin bombalanması durumunda sorumluluğun “bu kişilere ve destekçilerine ait olduğu” iddia edildi.

İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari daha önce yaptığı açıklamada, “Hamas Şifa Hastanesini terörist altyapı için kalkan olarak kullanıyor. Hamas saldırıları hastanelerden gerçekleştiriyor.” İddiasını ortaya koydu.

Gazze’de binlerce yaralı ve sivilin barındığı Şifa Hastanesi’nin hedef alınma ihtimaline ilişkin Hagari, “Bu savaşta tüm seçenekler masada” dedi. dedi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki göstermek” gerekçesiyle kapsamlı bir baskın gerçekleştirirken. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan saldırılarda 326’sı asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de El Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esirin bulunduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 130 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren Gazze’ye yönelik kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu