Haber

Kilis’te Vatandaşlar Soğuk Hava Nedeniyle Bitki Çaylarına Büyük İlgi Gösteriyor

Kilis’te soğuk hava nedeniyle hastalıklardan korunmak isteyen vatandaşlar bitki çayı almak için aktarlara akın etti. Aktarlarda kış çaylarını tercih eden vatandaşlar, ıhlamur, zahter, zencefil, tarçın, kuşburnu, nane, limon gibi şifalı bitkilerle hazırlanan karışımlar büyük ilgi görüyor.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte soğuk algınlığı, grip, nezle ve bronşit gibi hastalıklar arttı. Bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak için aktarlarda bulunan şifalı bitkilere vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Bitkisel kış çayları geçen yıl 17 TL’ye satılırken bu yıl 25 TL’ye çıktı.

“Evimizde kış çayı her zaman mevcuttur”

Kış aylarında hava sıcaklığının kuru ve soğuk olması nedeniyle vatandaşların gribe yakalandığını belirten Gönül Sayan, “Kilis’te yağışların az olması ve kış aylarında havanın kuru olması nedeniyle çocuklarda genelde grip, boğaz ağrısı oluyor. , hırıltı ve boğaz şişliği. “Kış çaylarını tercih ediyoruz. Kilis’te kekik ve ıhlamur başta olmak üzere kış çayları herkesin evinde mutlaka bulunur. Çocuklarım kış çaylarını çok sevdiği için sürekli alıyoruz” dedi.

“Soğuk ayların en güzel içeceği kış çaylarıdır”

20 yıldır Kilis’te görev yapan şifalı bitki uzmanı Ahmet Dokuzluoğlu, “Kilis’te kış aylarında kış çayları genellikle soğuk ve sıcak tüketiliyor. Boğaz şişmesi, iltihaplanma, grip gibi şikayetleri olan vatandaşlar bitki çaylarını tercih ediyor. Kış aylarında ise soğuk ve sıcak olarak tüketiliyor. sert soğuk ve rüzgar, insan vücuduna bitkisel ilaçlar bakteri üretmediği için iyi gelir.Kış çayları gribe, sirke çeşitleri boğaz ağrılarına, çam kozalağı macunları ise öksürük şikayetlerine iyi gelir.Bitkisel ilaçlar gibi hastalıklara iyi gelir. Kış aylarında gribe karşı zencefil, tarçın, karanfil, hatmi çiçeği ve ebegümeci çiçeği gibi bitkiler etkili oluyor” dedi.

“Şu anda bitkisel ilaçlara talep çok yüksek”

Kış çaylarına talebin çok fazla olduğunu belirten Dokuzluoğlu, “Hibiskus çiçeği C vitamini eksikliğine çok iyi geliyor. Zahter ve ıhlamur boğazda iltihap oluştuğunda vücuttan bakterileri uzaklaştırıyor. Çam kozalağı pekmezi soğuk algınlığını durdurmada etkilidir, öksürük, enfeksiyonlar ve boğaz şişmesi.”

“Kış aylarında bitkisel sabunlar tercih ediliyor”

Kilis’te kış aylarında esen soğuk rüzgar nedeniyle vatandaşların çatlayan eller için sabun önerdiğini belirten Dokuzluoğlu, “Rüzgarlı havalarda ellerimizin dış kısmında cilt çatlakları oluşuyor. Ellerde oluşan cilt çatlakları şikayetleri için sabun kullanıyoruz. Ellerde oluşan cilt çatlakları şikayeti için Hatay’ın Antakya ilçesinde özel olarak ürettiğimiz defne, zeytin, kükürt ve kükürt sabunu.” “Müşterilerimize katran yağıyla hazırlanan sabunları tercih ediyoruz. Sabunların faydaları egzama, mantar, kaşıntı, çatlaklar ve saçtaki kepek için yeterlidir” dedi. – RAPOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu