Haber

Kim Jong Un, Güney Kore’yi ana düşman olarak görmek için anayasa değişikliği çağrısında bulundu

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un, yaptığı konuşmada, Güney Kore’yi “ana düşman” olarak görmek için anayasada değişiklik yapılmasını istedi ve ülkesinin savaşa girme niyetinde olmadığını, ancak böyle bir şey olursa bundan kaçınmayacağını söyledi. Devlet medyası KCNA, Kim’in Güney ile birleşmenin artık mümkün olmadığı sonucuna vardığını söyledi.

Kim, Kuzey Korelilere Güney Kore’nin “ana düşman ve değişmez baş düşman” olarak görülmesi gerektiğini ve Kuzey’in topraklarının Güney’den ayrı tanımlanması gerektiğini öğretmek için anayasanın değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

KCNA’nın aktardığına göre Kim, “Savaş istemiyoruz ama bundan kaçınmaya da niyetimiz yok” dedi.

Kim ayrıca, savaş durumunda Güney Kore’nin “tamamen işgal edilmesi, zapt edilmesi ve geri alınması” için planlar yapılması gerektiğini ve Güney Korelilere artık vatandaş denmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Kim, Güney Kore ile tüm temasın kesilmesi ve Pyongyang’daki birleşme anıtının yok edilmesi çağrısında bulundu.

Devlet medyasına göre birleşme ve Güney Kore turizmiyle ilgili üç kuruluş da kapatılacak.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol kabine toplantısında Kuzey’in Güney’i düşman ülke olarak adlandırmasının “ulus karşıtı” olduğunu söyledi.

Kim’in anayasa değişikliği çağrısı, Kore Yarımadası’nda yakın zamanda yapılan çok sayıda füze testinin ve Pyongyang’ın on yıllardır süren politikasını ve Güney ile ilişkilerini sürdürme biçimini değiştirmeye çalıştığı bir gerilim döneminin ortasında geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu