Ekonomi

Kredi kartı limitlerinde yeni dönem! Bankalar harekete geçti

Kredi kartı kullanımının yeniden düzenleneceği sözünün Orta Vadeli Program’a (OVP) dahil edilmesi ve birçok bankanın yüksek limitli kredi kartı sahiplerine kart limitlerinin düşürüldüğüne dair bildirim göndermesinin ardından, kart limitlerinin artırılma sürecinin devam ettiği ortaya çıktı. daha da zorlaştırıldı.

Edinilen bilgiye göre, daha önce bankalar tarafından periyodik olarak artırılan ya da müşterinin isteği üzerine kolaylıkla artırılan kredi kartı limitlerine ilişkin işlemler artık daha da zorlaştı. Limit artırımı talep edilen müşterilerin gelir durumlarının son dönemde daha dikkatli incelendiği öğrenilirken, özellikle yabancı şirketlerde dövizle çalışan yüksek gelirli kişilerden gelir belgesi istenmeye başlandı. Limit artırımı için şirketlerinden. Bazı bankalar, şirketlerden gelen gelir belgelerinin yabancı dilde olması durumunda yeminli tercümandan tercüme talep etmekte ve ancak o zaman limit artış talebi tahsil edilmektedir.

AYLIK GELİR ÖLÇÜSÜNE BİLE ULAŞAMAYACAK

Daha önce tüm bankalardaki kullanıcıların toplam kredi kartı limitinin, kart sahibi olduğu ilk yıldaki ortalama aylık net gelirin 2 katını, sonraki yıllarda ise 4 katını geçemeyeceği yönünde yasal düzenleme yapılmıştı. Buna rağmen son dönemde bazı kredi kartlarına, tüm kartların toplamının aylık gelir seviyesine bile ulaşmayacak şekilde limitler getirildiği öğrenildi. Aylık gelirlerinin veya bazı durumlarda gelirlerinin yarısının altında belirlenen kullanım limitleri için tüketicilerin bankalarıyla iletişime geçerek limit artırımı başvurusunda bulunması gerekmektedir.

SANAL KART ALTERNATİFİ

Alışverişlerinde kredi kartı limit sorunu yaşayan vatandaşlar alternatif çözümlere yöneliyor. Kredi kartı limitleri nedeniyle özellikle cep telefonu, bilgisayar ve beyaz eşya alışverişlerini tamamlayamayan müşterilere sanal kart alternatifi sunulmaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden de başvuru yapılabilen sanal kartların limiti müşterinin kendisi tarafından belirlenmektedir.

BANKAYA GÖRE TAKSİT SINIRLAMASI

Kredi kartlarında son dönemde konuşulan bir diğer konu da bazı yurt dışı harcamalarda taksit sınırlaması. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK); Havayolu, seyahat acentesi ve konaklama ile ilgili yurtdışı harcamalarında kredi kartıyla taksit yapılamayacağı belirtildi. Daha sonra KKTC karardan muaf tutuldu; KKTC’de havayolu şirketleri, seyahat acenteleri, konaklama ve harcamalarda taksit uygulamasına devam edildi. Ancak bazı bankaların, başta havayolu şirketleri olmak üzere kredi kartı harcamalarında taksitlendirmeyi sürdürdüğü, yurt dışından KKTC dışındaki ülkelere uçak bileti alan müşterilerine ise 4 aya kadar faizsiz taksit imkanı sunmaya devam ettiği öğrenildi.

KAYNAK: MİLLİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu