Ekonomi

Küresel gerilimlerin ortasında füze savunma talebi artıyor

İsrail, Kızıldeniz ve Ukrayna’daki son savaş senaryoları balistik füze savunmasının etkinliğini ortaya koymuş ve ordular arasında bu gelişmiş sistemlere yatırım yapma konusunda küresel bir aciliyet yaratmıştır.

Orta menzilli balistik füzelerden gemi savar balistik füzelere kadar uzanan tehditlerin başarıyla önlenmesi, ABD SM-3, İsrail Arrow ve MIM-104 Patriot sistemleri gibi önleyicilerin yeteneklerinin altını çizmiştir.

İran 13 Nisan’da İsrail’e 120 kadar orta menzilli balistik füze fırlattı ve bunların neredeyse tamamı ABD ve İsrail önleme sistemleri tarafından imha edildi. Kızıldeniz’de ABD Donanmasına ait destroyerler Husilerin gemisavar balistik füzelerini durdurmak için önleyiciler kullandı. Bu arada Ukrayna’da ABD yapımı Patriot bataryaları gelişmiş Rus füzelerine karşı etkili oldu.

Bu başarılar, uzmanların balistik füze savunma sistemlerine yapılan askeri yatırımların artacağını ve bu tür teknolojileri üreten Lockheed Martin (NYSE:LMT) ve Raytheon (NYSE:RTN) gibi şirketlere potansiyel olarak fayda sağlayacağını öngörmelerine yol açtı. Carnegie Endowment for International Peace’den Ankit Panda, bu eğilimin konvansiyonel bir silahlanma yarışına yol açabileceğini belirtti.

Hollanda, Almanya, İsveç ve Polonya gibi Avrupa ülkeleri halihazırda Raytheon’un Patriot bataryalarını kullanmaktadır. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Lockheed Martin Terminal Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) sistemini kullanmaktadır ve diğer Körfez ülkeleri de füze savunma kabiliyetlerine ilgi göstermektedir.

ABD’de Lockheed Martin, Nisan ayında Yer Tabanlı Orta Menzilli Savunma programının bir parçası olarak yeni nesil bir önleyici için 17,7 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı. Bu sistem Amerika Birleşik Devletleri kıtasına yönelik kıtalararası balistik füze tehditlerine karşı koymak üzere tasarlanmıştır.

Füze savunmasına duyulan aciliyet özellikle Çin’in balistik füzelere yaptığı yatırımın önemli bir sorun teşkil ettiği Asya’da daha da artmaktadır. Pentagon 2023 yılında Çin Halk Kurtuluş Ordusu Roket Gücü’nün binlerce kilometre ötedeki hedefleri vurabilen ve Japonya ve Guam’daki ABD ve müttefik üslerini tehdit eden yaklaşık 500 DF-26 füzesine sahip olduğunu bildirmiştir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Pasifik’teki ülkelerin füze savunma sistemlerine olan ilgisinin artması ve bunun da Çin’in daha fazla silah geliştirmesine yol açması bekleniyor. James Martin Center for Nonproliferation Studies’den Jeffrey Lewis bu dinamiğin hem saldırı füzelerine hem de füze savunma sistemlerine olan talebi arttırabileceğini belirtmiştir.

Milyarlarca dolara mal olabilen balistik füze savunma sistemleri, yüzey tabanlı radar ve yüksek güçlü bilgisayarlar kullanarak saldıran silahları tespit edip durdurarak çalışır. Yüksek maliyetlerine rağmen, bu sistemlerin kilit altyapı ve komuta merkezlerini korumadaki önemi askeri uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

Asya’da Japonya, Avustralya ve Güney Kore gibi daha zengin ülkeler füze savunma yatırımları için başlıca adaylardır. Japonya entegre hava ve füze savunma kabiliyetlerini geliştirme planlarını açıklarken, Güney Kore Kore Hava ve Füze Savunma Sistemini genişletmek için savunma bütçesini arttırdı.

Avustralya kısa bir süre önce Lockheed Martin ile uçak ve füzelerin takibi ve imhasını güçlendirmek üzere 500 milyon A$’lık (328 milyon dolar) bir Ortak Hava Muharebe Yönetim Sistemi için sözleşme yapmıştır.

Balistik füze savunma sistemlerinin karada ve denizde kullanımı, gemileri vurmak üzere tasarlanmış olanlar da dâhil olmak üzere bir dizi füze geliştiren Çin’in dikkatini çekmektedir. Bu sistemlerin Kızıldeniz’deki gemilere karşı İran yapımı füzeler kullanan Yemen’deki Husi güçlerine karşı etkinliği yakından takip edilmektedir.

Füze savunmasına yatırım yapmak için siyasi ve pratik teşvikler güçlüdür; savunma tedarik kararları genellikle ülkenin savunulup savunulmayacağı temel sorusu tarafından yönlendirilir ve bu soruya her zaman olumlu yanıt verilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu