Teknoloji

Kurtarma Alanında Devrim Niteliğinde Gelişme, Cyborg Böcek

Bilim insanları, uzaktan kontrol edilebilen yarı robot hamam böcekleri geliştirmeyi başardı. Bu çalışmanın amacı, hamam böceklerinin zorlu arazilerde ilerleyerek arama kurtarma operasyonlarında kullanılabilmesini sağlamaktır.

Araştırmacılar, zorlu arazi koşullarında yaşanan sorunları çözmek için çaba göstermektedir. Yakın zamanda arXiv platformunda yayımlanan bir çalışma, hamam böceklerinin bu tür durumlarda potansiyel olarak faydalı olabileceğini göstermektedir.

Bu henüz akran değerlendirmesinden geçmemiş çalışmada, bilim insanları hamam böceklerine minyatür bilgisayarlı sırt çantaları takarak cyborg hamam böcekleri oluşturdu. Bu yöntemle, böceklerin karmaşık arazilerde hareket etmesi ve arama kurtarma operasyonlarına yardımcı olması hedeflenmektedir.

Cyborg Hamam Böcekleri Nasıl Oluşturuldu? Cyborg Hamam Böcekleri Nasıl Kontrol Ediliyor?

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışmada, Madagaskar tıslayan hamam böcekleri kullanıldı. Bu canlı böceklerden oluşan küçük bir ordu, araştırmacılar tarafından çöle salındı ve sırtlarına takılan küçük cihazlar aracılığıyla uzaktan kontrol edildi.

Bilimsel yöntemlerle hamam böcekleri kontroedilebilir olucak!

Bir lider ve geri kalan takipçilerden oluşan 20 adet yarı robot, yarı canlı hamam böceği, tepelerle ve engellerle dolu kumlu arazide hedeflerine ulaşmaya çalıştı. Bilim insanları, elektrotlar aracılığıyla böceklerin duyu organlarına komutlar göndererek onları yönlendirdi. Bu şekilde, böceklerin yönlerini değiştirebildiği ve engelleri aşabildiği gözlemlendi.

Cyborg Hamam Böcekleri Nasıl Oluşturuldu? Cyborg Hamam Böcekleri Nasıl Kontrol Ediliyor?

Lider böcek hedefi bilirken, diğer böcekler onu takip etti. Hatta yolculuk sırasında zor durumlarla karşılaştıklarında birbirlerine yardım etme davranışı sergilediler. Örneğin, bir böcek ters döndüğünde diğerleri ona yardımcı oldu. Araştırmacılar, algoritmalarının böcekler arasındaki etkileşimi geliştirdiğini ve karmaşıklığı azalttığını belirttiler.

Bu çalışma, cyborg böcek sürülerinin gelecekte arama kurtarma görevlerinde kullanılabilme potansiyelini göstermektedir. Araştırmacılar, daha akıllı otonom sistemler oluşturmak ve canlıları buna entegre etmek için ileri araştırmalar yapmayı planlıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu