Ekonomi

Market Esnafları Zincir Marketlere Tepki Gösterdi

Bolu’da haftanın belirli günlerinde Bahçelievler, Sümer, İhsaniye ve Karaçayır mahallelerinde kurulan semt pazarlarında satış yapan işçi esnafı, pazar alanındaki zincir marketlere tepki göstererek zincir market önünde toplandı. Pazarın girişini domates tezgahıyla kapatan Bolu Manav ve Pazarcılar Odası Başkanı Mustafa Altundal, pazar esnafıyla birlikte açıklama yaptı. Önder Altundal, “Zincir marketin 24 şubesinde domates 16 lira, marketin kurulduğu bölgede ise 8 lira. Yolları da işgal ediyorlar. Ne olursa olsun işgalin bedelini ödüyorlar. Bize bir yer gösterin.” Valilikten bedelini ödeyip o zaman tezgah açacağız.”

“ESNAFLARIMLA ANLAŞACAK ADAMIN ALINLA KARŞILAŞACAĞIM”

Bahçelievler İlçesi’nde kurulan semt pazarındaki zincir marketin bir günde domates fiyatını yarı yarıya düşürerek tezgahlarının kaldırımlarını işgal ettiğini belirten Bolu Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Altundal, “Pazar esnafı olarak biz bu işin içindeyiz. işimizi yapabilecek esnaftır.Bizim mesleğimiz herkesin sorunudur.Zor bir meslek ama inanın diğer mesleklere göre çok zordur bizim mesleğimiz.Gecemiz,gündüzümüz,kışımız yok.Para kazanıyoruz. Zor şartlar altında. Esnafımın işiyle, yemeğiyle, gücüyle uğraşacak adama çok kin duyarım. Bu ne rezilliktir? Bu ne ayıp? Kimin gözü varsa dikkat etsin. Zincir marketin başımızın üstünde yeri vardır. Bolu’da 24 şubesi var. Çalışanlar Bolulu insanlarımız. Allah sizden bin kere razı olsun. 50-100 bin çeşit ürün satıyorsunuz. 24 şubede 16 liraya domates satıyorsunuz, bugün burada 8 lira. . Bu ne, dün bu şubede de 15 liraydı. Türkiye’nin tüm illerinde bakkallar ve sebze-meyve reyonları içeridedir. Ama nedense bizim Bolu’da yolun ortasında kalıyor. Adam otobüs durağını kapattı. Sebzeler meyve döktü. Bu neydi? İşgal parası alıyordu. Valiliğin önünde bana bir yer göstersin, bedelini ödeyip açalım. “Esnafım 10 santimetre ileri gitse polis gelir” dedi.

“BIÇAK KEMİĞE DÖNDÜ”

Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve İl Ticaret ve Sanayi Odası’na seslenen Başkan Altundal, “Buradan valiliğe ve belediyeye sesleniyorum. Bir kontrol yapsınlar. 16 lira olan domates fiyatı nasıl oldu?” Dün 8,95 liraya düştü, ertesi gün 8,95 liraya mı düştü? Bunun açıklamasını bana yapabilir misiniz?” Yap. Ticaret ve Sanayi Odasına da sesleniyorum. Dün 16 liraya satılan domates bir gün nasıl 8,95 liraya satılabiliyor? Bu bizim şikayetimiz. Marketler bakkal reyonlarını içeri almalı. Gerekirse her hafta market açmıyoruz. Yani ekmeğimizin peşindeyiz. Biz “Müşterilerimizden özür dileriz. Yani yaptığımız bize yakışmıyor. Pazarlamacı olarak bize yakışmıyor. Ama mecbur kaldık. Dedikleri gibi, risk söz konusu olduğunda yapabileceğiniz hiçbir şey yok.” “dedi.

haber-yenice.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu