Haber

Meksika’nın açıkça tanımlanan ilk ikili olmayan yargıcı evinde ölü bulundu

Meksika’nın ikili cinsiyet sistemi olmayan ilk hakimi ve LGBTİ+ hakları savunucusu Jesús Ociel Baena, Aguascalientes eyaletindeki evinde ölü bulundu. Yetkililer Baena’nın ölümüyle ilgili soruşturma başlattı. Hak savunucuları, Ociel Baena’nın cinsiyet kimliğini ikili cinsiyet rejiminin sunduğu kadın ve erkek kategorileri içerisinde tanımlamaması nedeniyle cinsiyet kimliği nedeniyle aldığı tehditlere dikkat çekti.

The Guardian gazetesinin haberine göre Meksika Güvenlik Bakanı Rosa Icela Rodríguez, Baena’nın ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bunun bir cinayet mi, yoksa bir tür kaza mı olduğunu henüz bilmiyoruz.” Hak savunucuları, Baena’nın ölümünün cinsiyetiyle ilgili olup olmadığının araştırılmasını talep etti.

‘ŞİDDET VE ÖLÜM TEHDİTLERİ Alıyordu’

LGBTİ+ örgütü Letra S’nin yöneticisi Alejandro Brito, Baena’nın sosyal medyadaki görünürlüğünün kendisini hedef haline getirdiğini belirterek yetkililerden bu durumun soruşturmaya dahil edilmesini istedi. Brito, “Çok sayıda nefret mesajı alan, hatta şiddet ve ölüm tehditleri alan biriydi. Soruşturmalarda bunu göz ardı edemezsiniz. Baena, ikili cinsiyete sahip olmayan topluluğun önüne konulan görünmez engelleri yıkıyordu” dedi.

YANINDA BİR KİŞİNİN CESEDİ BULUNDU

Aguascalientes Eyalet Savcılığı, Baena’nın cesedinin yanında başka bir ceset daha bulunduğunu duyurdu. Yerel basında bu kişinin Baena’nın ortağı olduğu belirtildi. Savcının açıklamasına göre, olay yerinde yapılan ilk incelemede üçüncü bir şahsın varlığına rastlanmazken, ölümlerin ‘kişisel bir mesele’ olabileceği de değerlendiriliyor. Savcılık, ölüm nedeninin belirlenmesi için cesetlere otopsi yapıldığını bildirdi.

2022 YILINDA HAKİM OLARAK GÖREVE BAŞLADI

Baena, Ekim 2022’de yaşadığı eyalette hakim olarak göreve başlayarak Meksika’nın açıkça tanımlanan ilk ikili olmayan hakimi oldu.

Sosyal medya platformundaki paylaşımında

Baena’nın ölümünden haftalar önce, seçim mahkemesi ona cinsiyet ayrımı gözetmeyen ‘maestre’ (yargıç) ifadesini taşıyan bir sertifika verdi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu