Haber

Meslek lisesi öğrencilerine ‘akademik’ destek

ANKARA (İGFA) –Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrencilerin 12. sınıfa geldiklerinde mesleki planlamalarını desteklemek amacıyla ilk kez uygulanacak Akademik Temel Programı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Lise 3’ü bitirip bu yıl son sınıfa giden ve yaklaşık 250 bin teknik programa başvuran meslek lisesi öğrencileri için yeni bir üniversiteye hazırlık modelinin hayata geçirileceğini belirten Özer, “Bu kapsamda mesleki ve teknik anadolu liselerinde öğrencilerin kariyer planlamalarına destek olmak için son sınıf öğrencilerinin becerilerini işletmelerde yetiştirecekleri eğitimlerine devam etmeleri ya da kendilerine uygun akademik alanı seçerek yoğun akademik eğitim almaları için iki yeni seçenek sunuyoruz.

KİTAPLAR DERS PROGRAMLARIYLA HAZIR

Bakan Özer, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 2023-2024 eğitim-öğretim yılında ilk kez uygulayacağı mesleki ve teknik Anadolu lisesi Anadolu teknik programı “12. sınıf akademik destek dersleri” ve “haftalık ders programları” çalışmaları. tamamladıklarını duyurdu.

Akademik Temel Program kapsamında öğrencilerin YKS Programı’na hazırlanmaları için 24 ders kitabının hazırlandığını kaydeden Özer, ÖSYM tarafından yapılacak Temel Yeterlilik Testleri (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri’nin (AYT) alındığını söyledi. Bakanlık uzmanları tarafından hazırlanan Akademik Temel Program kapsamındaki YKS hazırlık kitaplarında dikkate alınmaktadır.

ÖĞRENCİLERE 4 FARKLI SEÇENEK SUNULUYOR

Bakan Özer, “Öğrencilerimizin akademik tercihlerine göre matematik ve fen, matematik ve Türk dili ve edebiyatı, sosyal bilgiler ve Türk dili ve edebiyatı, yabancı dil programları olmak üzere 4 farklı seçenek hazırladık. Akademik Destek Programı kitapları, 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı başında meslek lisesi öğrencilerimizin masalarında yerini alacaktır.” dedi.

Mahmut Özer soru bankası olarak da zenginleştirilmiş elektronik içerik sağlamaktadır. http://meslek.eba.gov.tr/ve https://meslekmaterial.eba.gov.tr/, bu sayede son sınıfını bitiren meslek lisesi öğrencilerine basılı kitapların yanı sıra dijital ortamda da üniversiteye hazırlanma imkanı sağlandığını vurguluyor.

hamamozuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu