Ekonomi

Pegatron Hindistan’daki iPhone fabrikasını Tata Group’a satmayı planlıyor

Teknoloji üretim sektöründe önemli bir gelişme olarak Pegatron Corp, Hindistan’daki tek iPhone üretim tesisinin kontrolünü Tata Group’a devretmek için görüşmelerin son aşamasına geldi. Tayvanlı şirket Tata ile bir ortak girişim kurmaya hazırlanırken, Hintli holding Tata Electronics bölümü aracılığıyla en az %65’lik bir hisseye sahip olacak. Pegatron azınlık hissesini koruyacak ve Tamil Nadu eyaletindeki Chennai yakınlarında bulunan tesise teknik destek sağlayacak.

Bu hamle, ABD ile artan jeopolitik gerilimlerin ortasında Çin dışındaki üretim ayak izini aktif olarak genişletmeye çalışan Apple Inc’in (NASDAQ:AAPL) desteğini aldı. Şu anda yaklaşık 10.000 işçinin çalıştığı ve her yıl 5 milyon iPhone üreten Chennai tesisi, geçen yıl Çin’deki benzer bir tesisi 290 milyon dolara Luxshare’e sattıktan sonra Pegatron’un son bağımsız iPhone fabrikasını temsil ediyor.

Tata’nın Pegatron fabrikasını satın alması iPhone üretimindeki kapasitesini arttıracak. Tata halihazırda Karnataka’da bir iPhone montaj tesisi işletiyor ve Hosur, Tamil Nadu’da başka bir tesis kuruyor. Pegatron ile devam eden görüşmeler, Tata’nın Pegatron’un aynı Chennai kampüsünde inşa etmekte olduğu yeni bir iPhone fabrikasını devralma olasılığını da içeriyor.

Altı ay içinde sonuçlanması beklenen anlaşma, mevcut tüm Pegatron Hindistan çalışanlarını yeni ortak girişime dahil edecek. Anlaşmanın mali koşulları açıklanmamış olsa da, ortaklık Apple’ın tedarik zincirini çeşitlendirme ve Çin üretimine olan bağımlılığını azaltma stratejisiyle uyumlu.

Tata’nın iPhone montajına artan katılımı, Hindistan’ın Apple’ın küresel stratejisindeki öneminin altını çiziyor. Analistler, Hindistan’ın bir önceki yıl %12-14 olan toplam iPhone sevkiyatlarının 2024’te %20-25’ini oluşturabileceğini öngörüyor. Pegatron’un Apple’ın işine doğrudan katılımını azaltma kararının ardındaki özel nedenler belirsizliğini koruyor, ancak şirket daha önce Çin fabrikasının satışının “işini optimize etmek” için stratejik bir hamle olduğunu belirtmişti. Ne Tata ne de Pegatron yorum taleplerine yanıt vermedi ve Apple konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu