Yaşam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır kimdir? Mehmet Fatih Kacır’ın Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Yeni bakanlar kurulunun açıklanmasıyla birlikte bakanlık görevine getirilen isimler araştırılmaya başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak Mehmet Fatih Kacı atandı. Kacır daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısıydı. Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in kuruluşunda rol oynayan isimlerden biri de Mehmet Fatih Kacır oldu. Peki Mehmet Fatih Kacır kimdir, kaç yaşında, nerelidir? İşte Mehmet Fatih Kacır’ın hayatı ve siyasi mesleği…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır kimdir?

Mehmet Fatih Kacır 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokul eğitiminden sonra İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 2003 yılında yapılan üniversite giriş sınavlarındaki başarısı ile Türkiye 12.’si olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Üniversite eğitimi sırasında çeşitli derneklerde öğrenci temsilcisi olarak görev yaptı. Üniversite yıllarında aktif rol oynayan Kacır, disiplinler arası araştırma ve proje yönetimi eğitimlerine öncülük etti.

Mehmet Fatih Kacır’ın Kariyeri

Mehmet Fatih Kacır, üniversiteden mezun olduktan sonra girişimci olmaya karar verdi. Çalıştığı ve kurduğu şirketlerde yenilikçi uygulamalara imza attı. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı kurucularından Kacır, 2018 yılına kadar T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Kacır, DENEYAP Teknoloji Atölyelerinin kurulmasını sağladı. Geleceğin Teknoloji Yıldızları programının, Bilim Merkezi ve Girişim Merkezi programlarının ve Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in kuruluşunda da rol aldı.

2018 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi olarak göreve başlayan ünlü isim, kısa süreliğine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevine getirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında çeşitli görevler üstlendi.

Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi ve Türkiye Uzay Ajansı’nın uyumlaştırma çalışmalarını yürüttü.

Mehmet Fatih Kacır, bu misyon kapsamında TEKNOFEST Yürütme Kurulu Başkanı, DENEYAP Türkiye projesi Ar-Ge Başkanı, Yürütme Kurulu Başkanı, Yatırım Teşvik Programı ile Teknoloji Odaklı Sanayi Atak Programı Komitesi Başkanı, Araştırma Altyapısı İzleme ve Yeterlilik Değerlendirme Komitesi Başkanı ve Ulusal Teknoloji Girişimciliği Kurulu Başkanı. o da yaptı.

Türkiye’nin yerli otomobili Togg ve ASELSAN’ın hayata geçmesinde büyük rol oynayan Kacır ve Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam Bilim Tarihi Araştırma Vakfı yönetim kurulu üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu