Ekonomi

Sigorta şirketlerinin raporlama yönetmeliğinde değişiklik

Sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketlerinin finansal raporlamalarına ilişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (SEDDK) gönderilen bilgilendirme notunda, 14/7/ tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Sigorta ve Reasürans Şirketleri ile Emeklilik Şirketlerinin Finansal Raporlamalarına İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin ikinci fıkrası 2007 ve 26582 sayılı. Yapılması öngörülen değişiklik ile şirketlerin TFRS 17 Sigorta Sözleşmeleri Standardına (TFRS 17) uyum sağlamalarının mümkün olduğu belirtilmiş olup, bu durum SEDDK’nın uluslararası standartlarla uyumun sağlanmasına önem verdiğinin bir göstergesidir. düzenlemeler.

Bilgi notunda, TFRS 17 ile değiştirilmesi gereken finansal tabloların kapsamının Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Kontrol Standartları Kurumu tarafından yayınlanan tablolarla uyumlu hale getirilmesi için gerekli değişikliklerin yapıldığı belirtildi. :

“Şirketler tarafından yayımlanacak finansal raporların yanı sıra Kurulca gerekli görülen diğer bilgilerin açıklanması için izin alınır. Bu kapsamda, finansal raporların kapsam dahilinde daha açıklayıcı olması amacıyla ek tablolar belirlenebilir. TFRS 17’nin

Öte yandan, bu düzenleme ile finansal raporların bankacılık mevzuatı doğrultusunda yönetim kurulu başkanı ve kontrol komitesi üyeleri tarafından imzalanması zorunludur. Söz konusu değişiklikler sistemsel dönüşüm gerektirdiğinden bazı hususların yürürlük tarihi 1/1/2024 olarak düzenlenmiştir. Ayrıca bu dönüşümü hızlı bir şekilde tamamlayabilen şirketler için erken uygulamaya yönelik çalışmalar yapılacaktır.

haber-altinordu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu