Yaşam

Suudi Arabistan, Pilotsuz Uçan Taksileri Test Etmeye Başladı: Hacca Giden İnsanları Taşıyacak!

Gelişen teknolojiyle gelecekte uçan taksilerin çok daha yaygın olması bekleniyor ve birçok şirketten bu konuda hamleler geliyordu. Şimdi ise Suudi Arabistan’dan bu konuda önemli bir adım geldi

Ülkede ilk uçan taksi denemeleri başladı. Pilotsuz bir eVTOL’un (elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı) kullanıldığı testler, Mekke’de gerçekleştirildi ve başarılı oldu.

Hacca giden insanları taşımak gibi birçok alanda kullanılması planlanıyor

Testlerde, dünyanın sivil havacılık otoriteleri tarafından lisanslanan ilk hava taksisi olarak nitelendirilen “EH216-S” isimli eVTOL kullanıldı. EHang tarafından geliştirilen uçak, Mekke’deki testlerde başarıyla uçtu, dikey iniş kalkış gerçekleştirdi.

Uçan taksilerin Suudi Arabistan’da birden fazla amaç için kullanılması planlanıyor. Hacca giden insanları taşımak bunlardan biri. Ayrıca acil durumlar, tıbbi malzemelerin taşınması ve diğer lojistik hizmetlerin sağlanması gibi yerlerde de kullanılacak.

Yetkililer, araçlarla hacca gidenlere daha kesintisiz ve sürdürülebilir bir deneyim yaşatılacağını belirtmiş. Sistemin, önümüzdeki yıllarda kullanılmaya başlaması planlandığını belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu