Haber

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Anıtkabir’i ziyaret etti

TÜRKİYE’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın 10 Kasım’da Anıtkabir’e yaptığı ziyaretin videosu sosyal medyada paylaşıldı.

Axiom-3 (Ax-3) misyonuyla Türkiye’nin ilk astronotu olarak uzaya çıkan Alper Gezeravcı’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahat yeri Anıtkabir’i ziyareti sırasında çekilen video 10 Kasım’da sosyal medyada paylaşıldı. . Gezeravcı, Anıtkabir’deki görüntülerini gösteren videoda Anıtkabir özel defterine yazdığı açıklamayı okudu. Gezeravcı, açıklamasında, “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk; bugün sizin çizdiğiniz yolda sizin ayak izlerinizi takip eden bir Türk vatandaşı olarak ve Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunun astronotu olarak siz de bu görevi üstlendiniz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bize çizdiğiniz yolda gökleri ve uzayın kapılarını açtınız.” Burada olduğumuzun müjdesiyle huzurunuzdayım. Ay yıldızlı bayrağımızı hak ettiği yere, uzaya taşımanın gururunu yaşıyorum. Cumhuriyetimizin temellerini attığımız günden bu yana ülkemiz sizlerin ilham veren idealleriyle büyüdü, gelişti. Artık Türk milleti olarak emin ve kararlı adımlarla, uluslararası alanda saygın bir bilim ve teknoloji gücüyüz. “Dünya lideri olma yolunda ilerliyoruz. Bu uzay yolculuğu sadece bir bireyin değil, milletimizin de azim ve kararlılığının bir yansıması olacaktır. Aziz aziz aziz azizinizin önünde minnet ve özlemle eğiliyorum, onuru ile Uzaya giden ilk Türk vatandaşı olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

DENEYLERİNE BAŞLADI

Alper Gezeravcı ise Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) deneylerine başladı. ISS’de kalacağı 14 gün boyunca 13 bilimsel deney gerçekleştirecek olan Gezeravcı’nın ilk deneyi ‘Extremophyte’ oldu. Türk Uzay Ajansı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Astronotumuz Alper Gazeravcı deneysel çalışmalarına başladı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışmalarına başlanan ilk deney Extremophyte oldu.” denildi.

Bu deneyle Tuz Gölü’nde endemik olarak yetişen ‘Schrenkiella Parvula’ bitkisinin uzay ortamındaki tuz ve diğer stres faktörlerine verdiği tepkiler araştırılacak. Yüksek tuzlu ortamlara dayanıklı olan bitkinin, çok zayıf yerçekiminde yüksek tuzluluğa karşı toleransını koruyup koruyamayacağı incelenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu