Haber

UMAD, Fas ve Libya’daki felaketlerde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayınladı.

Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD), 8 Eylül gecesi Fas’ta meydana gelen deprem ve 10 Eylül’de Libya’da yaşanan fırtına ve ardından yaşanan sel felaketi nedeniyle bir taziye mesajı yayınladı.

Mesajda, 8 Eylül’de Fas’ta büyük bir depremin meydana geldiği belirtilerek, “Başsağlığı dileriz. Merkez üssü Marakeş olan 7 büyüklüğündeki deprem, Atlas Dağları’nı vurarak en uzak köyleri bile yok etti ve 3 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Kayıplar ve 2 binden fazla ölüm var.” “Yaralanmalara yol açtığını üzüntüyle öğrendik. Son 60 yılın en yıkıcı depreminin dehşet verici görüntüleri, kardeşlerimizin imtihanının ciddiyetini ortaya koyuyor.” İfadesi kullanıldı.

Taziye mesajında, Libya’daki felakete de dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Libya’nın doğu kıyısını vuran fırtına ve ardından gelen sel nedeniyle Bingazi, Beyda, Suse ve Derne şehirlerinde çok sayıda ev sular altında kaldı. Binlerce kardeşimizin şehit olduğu, 10 bine yakın kişinin ise kayıp olduğu yönünde haberler var. Verilen bilgiye göre, Libya’da 2 metreyi bulan sel suları birçok köy ve kasabayı yaşanmaz hale getirerek yoluna çıkan her şeyi sürükledi.

“Her iki ülkede de böylesine büyük bir felakete maruz kalan kardeşlerimizin acısını yakından hissediyor, Fas ve Libya halkına başsağlığı diliyor, vefat eden din kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına acil şifalar diliyoruz. yaralı.”

Mesajda, yaraların sarılması ve kayıpların sağ salim bulunması için harekete geçen kurtarma ekiplerine teşekkür ederek, şunları kaydetti: “İslam alimleri olarak bu büyük felakete maruz kalan kardeşlerimizi metanet göstermeye ve ümmeti imdada koşmaya davet ediyoruz. Bu zor dönemde kardeşlerimizin yanında olan resmi ve sivil toplum yardım kuruluşlarımıza her türlü desteği veriyoruz.” “Halkımızı ve Muhammed ümmetini bunun gerçekleşmesini sağlamak için harekete geçmeye çağırıyoruz.” Söylendi.

Fas ve Libya’da ne oldu?

Fas’ta, 8 Eylül gecesi yerel saatle 23.10’da, merkez üssü Marakeş’in El-Huz bölgesinde olan 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremden Marakeş’in yanı sıra başkent Rabat ile Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fez kentleri de etkilendi.

Fas İçişleri Bakanlığı depremde 2 bin 901 kişinin öldüğünü, 5 bin 530 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Libya’da, 10 Eylül’de Orta Akdeniz’de etkili olan ve ülkenin doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Marj, Suse ve Derna kentlerinde su baskınlarına neden oldu.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, sel felaketinde 6 bin kişinin öldüğünü, binlerce kişinin de kayıp olduğunu duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu