Haber

Yüksek Diyanet İşleri Başkanlığı: Depremzedeler için fitre ramazandan önce de verilebilecek

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, fitre boyutunun bu yıl 70 lira olarak belirlendiğini, filtrelerin Maraş merkezli depremden etkilenenlere ramazan ayı öncesi verilebileceğini duyurdu.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, 2023 yılı fitre boyutunu açıkladı. Diyanet İşleri Yüksek Heyeti Başkanı Prof.

Ramazan ayından önce beyin sarsıntısı geçirenlere fıtra verilebileceği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Konuyla ilgili hadisler, mevcut sosyoekonomik hayat kuralları ve kişinin günlük beslenme ihtiyacı dikkate alınarak ülkemizde 2023 yılı fıtra ölçüsü 70 lira olarak belirlenmiştir. Bu miktar nakit olarak verileceği gibi nakit olarak da verilebilir. Miktar, tıpkı günlük oruç fidye bedeli gibidir.Her mükellef kendi ekonomik durumu ve günlük gıda harcamalarını dikkate alarak belirleyeceği bir miktarı fıtrat olarak verebilir.

Ayrıca Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, “Fitır sadakasını Ramazan ayından önce vermek caiz midir?” diye sordu. Soruya, Fıtır sadakasını Ramazan ayında vermek müstehab olduğu halde, Hanefi mezhebine göre Ramazan ayından önce vermek de caizdir. Dolayısıyla fıtra vermesi gerekenler, doğal afet gibi durumlarda da fıtralarını Ramazan ayından önce verebilirler.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu