Haber

Almanya Savunma Bakanı Bosna Hersek’te

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Kosova’daki temaslarını tamamladıktan sonra Bosna Hersek’e geldi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Kosova ile başladığı Balkan turu kapsamında Bosna Hersek’e geldi. Bakan Pistorius, başkent Saraybosna’daki Ordu Konutu (Dom Armije) önünde askeri törenle buluştu. Törenin ardından Bakan Pistorius, Bosna Hersek Savunma Bakanı Zukan Helez ile bir araya geldi.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Pistorius, Almanya’nın Bosna Hersek’in istikrarına özel önem verdiğini ve bu nedenle ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek de dahil olmak üzere her türlü desteği sağlamak istediğini söyledi.

Batı Balkanlar’da istikrarın anahtarının Bosna Hersek olduğunu söyleyen Pistorius, “Rusya’nın ek krizler yaratmasını ve bu bölgeyi istismar ederek bölgedeki nüfuzunu genişletmesini engellemeye yönelik çabaları memnuniyetle karşılıyoruz.”

Pistorius ayrıca, Almanya’nın AB’nin Bosna Hersek’teki barış gücü EUFOR’un angajmanını desteklediğini belirterek, EUFOR’un Bosna Hersek’teki ayrılıkçı tehditler de dahil olmak üzere krizlere müdahale etme kapasite ve yetkisine sahip olduğunu söyledi. Pistorious, Rusya’nın tüm Balkanlar’da olduğu gibi Bosna Hersek’i de Batı’yı istikrarsızlaştırmak için atış poligonu olarak kullanabileceğini iddia etti.

“Almanya, Bosna-Hersek’in AB ve NATO üyeliğini tam olarak destekliyor”

Bosna Hersek Savunma Bakanı Helez, kendisi ve Pistorius’un Bosna Hersek’in NATO’ya entegrasyonuna verilen desteği ve Bosna Hersek’in bu konuda ne yapması gerektiğini görüştüğünü açıkladı. Helez, “Almanya, dış politika alanında Bosna Hersek’in en önemli dostlarından biridir. Almanya, Bosna Hersek’in AB ve NATO üyeliğini tam olarak desteklemektedir. Sayın Bakan, Bosna Hersek ve Silahlı Kuvvetleri için yaptığınız her şey için teşekkür ederiz” dedi. kuvvetler.”

Helez ile görüşmesinin ardından Pistorius, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Kurulu Lideri Zeljko Komsic ile yönetim kurulu üyeleri Denis Beciroviç ve Zeljka Cvijanoviç tarafından kabul edildi. – SARAYBOSNA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu