Teknoloji

Apple’a iPhone yavaşlatma davası: 2 milyar dolar tazminat isteniyor!

Apple ilk kez 2017 yılında eski modellerini bilinçli olarak yavaşlattığını itiraf etmiş ve büyük tepki almıştı.

Şirket, pillerin eskimesiyle ortaya çıkan rastgele kapanma sorunlarını önlemek için işlemciyi sınırlandırdığını açıklasa da iPhone’ların yavaşlaması nedeniyle kullanıcılar bu açıklamadan memnun olmadı.

Geçtiğimiz yıllarda Apple, Fransa tarafından 25 milyon euro para cezasına çarptırıldı ve ardından diğer birçok ülke de şirkete para cezası verdi.

Apple’a bir dava daha

Birleşik Krallık’ta Justin Gutmannis isimli İngiliz vatandaşı, yaklaşık 24 milyon iPhone kullanıcısı adına Apple’a dava açtı.

Gutmann, Apple’dan toplam 1,9 milyar dolar talep ediyor. Gutmann, Apple’ın bazı telefon modellerindeki pille ilgili sorunları yazılım güncellemeleriyle “kısıtlayarak” gizlediğini ve performansı sınırlayan bir güç yönetimi aracı yüklediğini söylüyor.

.

Apple, davanın “temelsiz” olduğunu söyledi ve kullanıcılarına ücretsiz pil değişimi sunduğu az sayıda iPhone 6S modeli dışında iPhone’lardaki pillerin hatalı olduğunu şiddetle reddetti.

Apple davayı engelleyemedi

Şirket davayı düşürmeye çalışsa da Rekabet Temyiz Mahkemesi (CAT), Gutmann’ın davasının devam etmesi gerektiğine karar verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan sözcüsü şunları söyledi:

Herhangi bir Apple ürününün ömrünü kasıtlı olarak kısaltmak veya müşteri yükseltmelerini teşvik etmek için kullanıcı deneyimini kötüleştirmek için hiçbir şey yapmadık ve yapmayacağız.

Apple neden telefonları yavaşlatıyor?

Akıllı telefonlarda bulunan piller kullanıldıkça yıpranır ve şarj ömürleri azalır. Apple bu durumu şu şekilde açıklıyor:

Bir telefonun düzgün çalışabilmesi için elektronik aksamlarının anlık olarak bataryadan yük çekebilmesi gerekir. Pilin empedansı bu anlık güç dağıtımını etkileyen özelliklerden biridir.

Yüksek empedansa sahip bir pil, güç gerektiren sisteme yeterli gücü sağlayamayabilir. Aşırı kimyasal yaş, pilin empedansını artırabilir.

Düşük pil şarj seviyesi, yüksek kimyasal yaşı ve düşük sıcaklıklar, kullanıcıların beklenmedik kapanma sorunları yaşama olasılığını artırır.

Aşırı durumlarda sistem daha sık kapanabilir ve bu da cihazın güvenilmez ve kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Pilinizin sağlığı azaldıkça en yüksek performansı sağlama yeteneği de azalır.

Kısaca Apple, aşınmış pillerin işlemci üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve ani kapanmaları önlemek için işlemciyi sınırlandırdığını söylüyor.

haber-sancaktepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu