Ekonomi

Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi Ödülleri Antalyalı Çiftçilere Verildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi kapsamında Kumluca’da tarımsal ambalaj atıklarını toplayarak çevrenin korunmasına katkı sağlayan çiftçiler ödüllendirildi. Topladığı atıklarla en çok puanı toplayan Ahmet Uğurhan birinci oldu. En çok tarımsal ambalaj atığını toplayan çiftçilere sera naylonu, yapışkan tuzak, sera ipi ve klips gibi ödüller verildi.

Çevre ve insan sağlığı açısından önemli bir sorun haline gelen tarımsal ambalaj atıklarının toplanması ve kontrolüne yönelik Türkiye’de ilk kez Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Çevre Dostu Çiftçi Kart” projesi kapsamında, Çiftçiler kendilerine dağıtılan kartları kullanarak tarımsal ambalaj atıklarını buraya attılar. Otomatlara atılan paketlerin yüküne göre sistemde toplanan puanlar çiftçi kartlarında biriktirildi. 2.514 çiftçiye dağıtılan kart ve anahtarlıklar sayesinde projenin başlangıcından bu yana 1.331 kilogram pestisit ambalaj atığı akıllı otomatlarla toplandı.

14 çiftçi ödüllendirildi

Çevre Dostu Çiftçi Kart projesinde Kumluca’da en çok atık toplayan 14 çiftçi için ödül töreni düzenlendi. Toplamda en çok puanı toplayan Ahmet Uğurhan birinci, Ali Kılınç ikinci, Ertuğrul Kaya ise üçüncü oldu. Kumluca Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende, ödülü kazanan Ahmet Uğurhan’a ödülü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Lokman Atasoy tarafından verildi. En çok tarımsal ambalaj atığını toplayan çiftçilere sera naylonu, yapışkan tuzak, sera ipi ve klips gibi ödüller verildi.

Amaç bunu tüm Antalya’ya yaymak

Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Sıfır Atık Şube Müdürü Fulya Koral, insan ve çevre sağlığı açısından sorun olan pestisit ambalaj atıklarının toplanmasının önemli olduğunu ve bu proje kapsamında pestisit ambalaj atıklarının toplanmasının önemli olduğunu belirtti. ikincil hammadde olarak ekonomiye kazandırılmaktadır. Koral, “Kumluca’nın ardından Demre ve Finike’de projeye başladık. Bunu Antalya geneline yaymayı hedefliyoruz. Sürdürülebilir çevre odaklı projelerimiz devam edecek.”

Çiftçilere projeye davet

Çevre Dostu Çiftçi Kartı yarışmasının kazananı çiftçi Ahmet Uğurhan ise en çok tarımsal atığı topladığı için mutlu olduğunu belirterek, “Böyle bir projeyi düzenlediği için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Çok güzel bizi böyle bir projeye yönlendirdiler. Proje başladığından beri ortamda daha az var.” “Tarımsal atıklar görmeye başladım. Halkımızı bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Projeye katılsınlar, çevremiz daha da temiz olsun” dedi. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu