Ekonomi

Borsa İstanbul iki yeni endeks hesaplayacak

Borsa İstanbul internet sitesinde “BIST Piyasa Değeri Ağırlıklı Pay Endeksleri Kural Setinde Yapılan Değişikliklere İlişkin Duyuru” başlıklı duyuru yayınlandı.

Duyuruda, hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin verilerinden, KAP’ta (KAP) “Payların Geri Alım Bildirimi” adlı şablonla yapılan bildirimlerde, sermayenin en az yüzde 0,1’i geri alım programı devam eden şirketin hisseleri yatırıma açıldı. Bir önceki yılı temsil eden sayıda hisseyi geri alan ve değerleme tarihinden itibaren son 12 ayda fiilen hisse satın alan şirketlerin paylarından “BIST Geri Alım Endeksi” oluşturulmasına karar verildiği belirtildi. .

Duyuruda, BIST Temettü 25 Endeksi’nin yüzde 10’luk ağırlık sınırlı versiyonu olan “BIST Temettü 25 Ağırlıklı 10” endeksinin de piyasa ihtiyaçları ve yayımlanma sıklığı dikkate alınarak hesaplanacağı belirtildi. BIST Temettü 25 Endeksi saniyede 1 olarak değiştirilecektir.

“Halihazırda gün sonunda bir kez hesaplanan ve yayınlanan BIST Pay endekslerinin getiri versiyonları, gün içindeki fiyat versiyonları ile aynı sıklıkta hesaplanarak yayınlanmakta ve gerekli kriterleri sağlamayan şirketler, BIST Sürdürülebilirlik ve BIST Sürdürülebilirlik 25 endekslerinde dönemsel değerlemelere kriterleri karşılamak üzere bir endeks dönemi daha verilmektedir. anlaşılmasını kolaylaştırmak amacıyla, BIST Temettü Endekslerinin dönemsel değerlemelerinde, hesap dönemi değiştiren bazı şirketler, kısa vadeli kıst hesap dönemleri için temettü dağıtmamaktadır. Şirketlerin uzun vadeli temettü ödeme alışkanlıkları, bu şirketlerin endeksten çıkarılmasını önlemek amacıyla ‘Bilanç dönemi değiştiren şirketlerde 6 ay ve daha az olan geçici hesap dönemleri’ne 6.11.b maddesi eklenmiştir. bahsi geçen ‘son 3 mali yıl’ kriteri. bir ‘mali yıl’ olarak dikkate alınmayabilir. 6.15’inci cümlenin eklenmesine, 6.15’te belirtilen yönetmeliğin adının Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca değiştirilmesine ve ‘Güncelleme Sıklığı’ başlıklı 12. maddenin eklenmesine karar verildi.

Duyuruda, hesaplanmaya başlanacak olan “BIST Temettü 25 Ağırlık-Sınırlı 10” endeksleri için XUGRA ve XTM25S kodlarının kullanılacağı ve BIST Geri Alım Endeksi’nin açıklanacağı belirtildi. en geç 11 Ağustos’ta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu