Haber

CHP İL BİNASI ÖNÜNDEKİ ADAY LİSTESİNE ROMALILARDAN TEPKİ

CHP İstanbul il binası önünde basın açıklaması yapan bir Roman grubu, CHP’nin 28. Dönem Genel Seçimi aday listesinde yer alamayacaklarını öne sürdü.

Siyasi partiler 28’inci Dönem Genel Seçimi için aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sundu. Adayların açıklanmasının ardından İstanbul’dan bir Roman adayının CHP’nin aday listelerinde yer almaması, Sarıyer’deki CHP İstanbul İl Binası önünde bir grup Roman vatandaş tarafından protesto edildi. Grup, ‘Romanlar meclise’ sloganları attı. Grup adına açıklama yapan tiyatrocu İstanbul Roman Platformu sözcüsü İlker Kalay, “Tarih boyunca ötekileştirilen ve yok sayılan Romanlar, birçok alanda ayrımcılığa uğradı ve bedelini ağır ödedi. Zaman içinde bu durum insan hakları ihlallerine neden olan ve tüm dünyada aşılması zor olan derin sosyolojik travmaları ortaya çıkaran bir olgudur.Tarih sahnesinde her zaman yok sayılan Roman toplumu, Türkiye’nin en önemli ve kadim halk topluluklarından biridir.Toplumun geleneksel gelenekleri vardır. örf, dil ve kültür Romanlar toplumsal olarak da tüm kesimler ve topluluklar tarafından kabul görüyor. Buna rağmen halen kronikleşmiş sorunlarının üstesinden gelemiyor ve Roman konusunu gündeme getiremiyor” dedi.

Romanların birçok sorunu olduğunu belirten Kalay, “İstanbul’da yaşayan yaklaşık 1 milyon Roman vatandaşın temsili değerli. Sorunların çözümlenmesi ve çözümlenmesi noktasında İstanbul’dan tek bir kıvılcımla tüm Türkiye’yi aydınlatacak atılım. Seçimlerin seyrini değiştirecek Romanların siyasi eğilimleriyle seçimlere katılması olacak İstanbul Seçimlerinde AK Parti’den 27 bin 300 oy alan Romanlar, genel seçimlerde de bu bakış açısını korumak istiyor , İstanbul seçimlerinin seyrini değiştirdiği gibi. Onlar da kendilerinden birini mecliste görmek istiyorlar” dedi. Grup, açıklamanın ardından alkış ve sloganlar eşliğinde olaysız dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu