Haber

Hindistan’da hükümeti protesto eden çiftçiler polis bariyerlerini kamyonlarla kırdı

Hindistan’da hükümetle yaptıkları görüşmeler sonuçsuz kalan çiftçiler, protesto amacıyla başkent Yeni Delhi’ye doğru yola çıktı. Polis, Haryana ve Pencap eyaletlerinden binlerce çiftçinin şehre girmesini engellemek için girişleri kapattı. Yeni Delhi yakınlarındaki Singhu, Tikri ve Ghazipur’da demir ve beton barikatlar dikildi. Traktörlerin girmesini engellemek için sınırlara dikenli teller, tuzaklar, konteynerler ve kamyonlar yerleştirildi.

Şehre girişlerin kapatılması nedeniyle Gurugram ve Noida şehirlerinde kilometrelerce trafik oluştu. Başkentteki iki metro istasyonu kapatılırken, Yeni Delhi-Noida sınır bölgelerindeki okullarda eğitime ara verildi. Pencap eyaletinin Şambahu köyünde çiftçilerle polis arasında çatışma çıktı. Polis, barikatları aşmaya çalışan çiftçilere biber gazıyla müdahale etti.

Çiftçiler gelirlerinin iki katına çıkmasını istiyor

Tarım sendikaları devlet desteğinin artırılmasını, mahsuller için taban fiyatın belirlenmesini ve çiftçilerin gelirinin iki katına çıkarılmasını talep ediyor. Taban fiyata ilişkin dün hükümet ile sendika liderleri arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmazken çiftçiler, hükümetin vaatlerini yerine getirme konusunda yavaş ilerlediğini ifade etti.

Tarım kanunları geri çekildi

2021’de 1 yıl süren protestoların ardından Hindistan Başbakanı Narendra Modi geri adım atarak tartışmalı 3 yeni tarım yasasını yürürlükten kaldırma kararı aldı. Hükümet, yasaların yürürlükten kaldırılmasının ardından tarım ürünlerine taban fiyat sağlanması için bir komite oluşturulacağını açıklamıştı. Ancak heyet tarafından henüz bir rapor yayınlanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu