Teknoloji

KAAN projesi büyüyor: Azerbaycan’dan sonra bir ülke daha kuruluyor!

PN MİLGEM Projesi kapsamında üretilen dördüncü ve son korvet olan Tariq, bugün Pakistan’ın Karaçi kentinde denize indirildi. Törende bir konuşma yapan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Milli Muharip Uçak Programı hakkında değerli açıklamalarda bulundu.

Tüfekçi tarafından yapılan açıklamada, “Bu ay çok yakında Pakistan’ı Milli Muharip Uçağımıza (KAAN) resmen dahil etmek için Pakistanlı mevkidaşlarımızla bir araya geleceğiz. Şu anda, geliştirme programına 200 yetkili katılıyor.”kelimeler yer aldı.

AZERBAYCAN DA KATILDI

IDEF’23 marjında ​​Azerbaycan Milli Muharip Uçak Programına katılma kararı aldı ve işbirliği anlaşması imzalandı. Böylece Azerbaycan programın ilk yabancı katılımcısı oldu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta IDEF’23 fuarında TUSAŞ, Pakistan Havacılık Kompleksi Kamra ile Yapısal Modül Üretimi konusunda işbirliği sözleşmesi imzaladı.

MMÜ KAAN’IN PROGRAM TAKVİMİNDEKİ DETAYLAR

• T0 olarak adlandırılan Milli Muharip Uçak KAAN’ın başlangıç ​​şartlarının yerine getirildiği tarih, 2018.

• Faz-1 Faz-1 kapsamında KAAN’ın ön tasarım faaliyetleri 2018-2022 yılları arasında gerçekleştirilmiştir.

• Faz-1 Faz-2 kapsamında MMU KAAN’ın 2022-2029 döneminde detaylı tasarım ve kalifikasyon çalışmaları yapılacaktır. Bu doğrultuda KAAN; 2023 yılında hangardan ayrıldı. 2026 yılına kadar 3 prototip üretilmesi hedefleniyor.

• Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek Blok-10 konfigürasyonunun 2029 yılına kadar geliştirilmesi hedefleniyor. Faz-2 kapsamında üretilecek 10 adet TF-X Blok-1 savaş uçağı Türk devletine teslim edilecek. 2030-2033’ün ortasında Hava Kuvvetleri. Ancak Türk Hava Kuvvetleri tarafından açıklanan bu tarih, TAI tarafından 2028 olarak revize edildi.

• 2034-2040 yılı ortasındaki Faz-3 kapsamında diğer TF-X bloklarının geliştirme ve seri üretim faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Bu tarih TAI tarafından 2030 olarak revize edilmiştir.

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu