Ekonomi

SGK’dan EYT açıklaması: Haber yalanlandı

23 Mayıs 2022 tarihli prestij ile Sosyal Güvenlik Kurumu, 3 yıldan az hizmet süresi olan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarının EYT üyesi sayılmadığına dair tezlere ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şu sözler yer aldı:

“- 23/05/2002 itibarı ile 3 yıldan az görev yapan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarının EYT’ye başlamış olmalarına rağmen EYT kapsamında olmadıklarına dair bazı gazete ve sosyal medyada haberler yer almaktadır. 08/09/1999 (dahil) tarihinden önce çalışıyor.

– 03/03/2023 tarih ve 7438 sayılı Kanunla Resmi Gazete’de yayımlanarak; Sigortalılık süresi ve/veya prim ödeme süresi/hizmet yılı şartı korunarak 23/05/2002 tarihli hizmet süresine bakılmaksızın tüm sigortalılar (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) 08/09/1999 (dahil) tarihinden önce işe başlayanlar için. (Banka Sandıklarına ve Banka Sandıklarına tabi olarak çalışmaya başlayan) çalışanlar açısından emeklilik yaşı şartı kaldırılmıştır.

– Bu nedenle kamuoyunda “EYT Yönetmeliği” olarak bilinen Kanunun 23/05/ prestijli 3 yıldan az kıdeme sahip Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarını kapsamadığı iddiaları 2002 ve bu durumdaki çalışanların mağdur olması gerçeği yansıtmamaktadır. Bu kapsamda söz konusu vatandaşlar da düzenleme kapsamındadır. .

– Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu