Haber

Emine Erdoğan, Kongo Cumhurbaşkanı’nın eşi N’Guesso ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Kongo Devlet Başkanı Denis Sassou N’Guesso’nun eşi Antoinette Sassou N’Guesso ile görüşmeye geldi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Devlet Konukevi’nde yapılan toplantıda “Sıfır Atık” konusunda ortak çalışmalar ve çevre çalışmaları görüşüldü.

Emine Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, 6 Şubat depreminde Kongo’nun yaptığı yardımlardan ve Kongo Devlet Başkanı N’Guesso’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninde bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Derneğin bünyesinde Afrika kültürünü tanıtmak amacıyla kurulan Afrika Kültür Konutu Derneği hakkında konuşan Emine Erdoğan, dernek binasında sadece satış yapılmadığını, kültürel etkinliklerin de düzenlendiğini söyledi.

Emine Erdoğan, Kongo Cumhuriyeti’nde geçen yıl yürürlüğe giren plastik poşet kullanım yasağı nedeniyle N’Guesso’yu tebrik etti.

Emine Erdoğan Tropikal Ormanlar Zirvesi’ne davet edildi

N’Guesso ayrıca Emine Erdoğan’ı yakından takip ettiğini ve çalışmalarını takdir ettiğini belirterek, kurucusu ve başkanlığını yaptığı Kongo Yardım Vakfı aracılığıyla iş birliği yapmak istediklerini belirtti.

N’Guesso, Emine Erdoğan’ın sosyal çalışmalarının halk tarafından benimsenerek kitle hareketine dönüştüğünü, somut bir politika haline geldiğini ve sürdürülebilir sonuçlar ürettiğine dikkat çekti.

N’Guesso, Emine Erdoğan’ın başta “Sıfır Atık Projesi” olmak üzere çevre konularında ilham verici projelere imza attığını, 30 Mart’ta BM Genel Kurul Salonu’nda yaptığı konuşmadan etkilendiğini söyledi. Kongo Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde başkent Brazavil’de düzenlenecek “Biyoçeşitlilik Ekosistemleri ve Tropikal Ormanlar Üç Havza Zirvesi”ne açılış konuşmacısı olarak davet edildi.

Toplantının sonunda Emine Erdoğan, N’Guesso’ya kendi yazdığı “Afrika Seyahatlerim” kitabını ve himayesinde yayınlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” ve “Afrika Atasözleri” kitaplarını hediye etti.

Toplantıda Emine Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ile Türkiye’nin Brazavil Büyükelçisi Hilmi Ege Türemen, Antoinette Sassou N’Guesso, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Maxime Gandzion, Kongo Yardım Vakfı Temsilcisi Charlotte Mackanda ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edildi. Kongo Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jean. Jaures Ondele eşlik ediyor.

besirihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu